• انتشار: 27 مارس 2019
  • ساعت: 11:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33286
پرینت

دور تازه‌ی سفرهای زنجیره‌ای زلمی خلیلی زاد با هدف پیش‌برد مذاکرات صلح افغانستان آغاز شد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، دور تازه سفر خود به کشورهای مختلف جهان را آغاز کرد.

وزارت خارجه امریکا روز گذشته سه‌شنبه (۶ حمل/ ۲۵ مارچ) اعلام کرد که خلیل‌زاد دور تازه سفر خود را آغاز کرده و این سفر تا ۱۰ اپریل ادامه می‌یابد.

این وزارت گفته که آقای خلیل‌زاد در این دور سفر خود به شمول افغانستان، به بلجیم، بریتانیا، پاکستان، ازبکستان، اردن و قطر خواهد رفت.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا آمده که هدف آقای خلیل‌زاد از سفر به این کشورها، تلاش برای ایجاد هماهنگی در راستای صلح همه جانبه در افغانستان است.

گفته شده که آقای خلیل‌زاد در سفرش به کابل، با رهبران حکومت و سایر رهبران سیاسی دیدار کرده و تلاش خواهد کرد تا برای آغاز گفتگوی دولت با طالبان هماهنگی بیشتر میان سیاسیون ایجاد کند.

در اعلامیه آمده که آقای خلیل‌زاد با رهبران افغانستان در مورد دور بعدی مذاکره با طالبان مشوره خواهد کرد.

منبع افزوده که خلیل‌زاد با متحدان و شرکای امریکا در مورد پیشرفت‌های صلح و هماهنگی تعهدات دراز مدت جامعه جهانی به افغانستان گفتگو خواهد کرد.

این در حالی است که پنجمین دور نشست نمایندگان امریکا و طالبان در قطر که ۱۶ روز در دوحه دوام داشت، اوایل ماه اپریل به پایان رسید.

آقای خلیل‌زاد پس از این نشست اعلام کرد که در این مذاکرات با گروه طالبان به توافق نهایی در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان و قطع رابطه طالبان با داعش و القاعده نزدیک شده است.

او همچنین نهایی سازی این توافق را مشروط به آغاز مذاکرات طالبان با حکومت افغانستان و برقراری آتش بس اعلام کرد و تاکید ورزید که بدون توافق روی تمامی موارد، توافق نهایی در هیچ موردی در کار نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.