• انتشار: 12 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:13
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37667
پرینت

دوام جنگ محصول سیاست های اشتباه امریکا و سیاستمداران افغان می باشد

امریکا اینک پس از گذشت نزدیک به نوزده سال در جنگ افغانستان گیر مانده است، کارشناسان بر این باورند سیاست های غلط امریکا سبب دوام جنگ در افغانستان شده است.

شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند، پس از حملۀ یازدهم سپتامبر هرچند حضور آمریکا در افغانستان سبب به‌وجود آمدن نظام کنونی شد، اما سیاست‌های اشتباه آمریکا در کنار اشتباهات سیاست‌مداران افغانستان سبب ادامۀ جنگ در کشور شده است.

عباس فراسو، پژوهش‌گر دانشگاه دیکین در آسترالیا می‌گوید از فرصت‌های به‌وجود آمده پس از حملۀ یازدهم سپتمبر استفادۀ درست نشد.

فردوس کاوش از دیگر آگاهان سیاسی به این باوراست که حضور آمریکا در افغانستان پس از یازدهم سپتامبر با وجودی که سبب به میان آمدن یک نظام دموکراتیک شد، اما آمریکا با عدم فشار لازم بر پاکستان و مصروف شدن در جنگ عراق مرتکب اشتباه در افغانستان شد.

بسم‌الله رنجبر، یکی دیگر از آگاهان سیاسی می‌گوید پس از یازدهم سپتامبر صفحۀ جدیدی در تاریخ افغانستان به میان آمد و در افغانستان نظم نوین شکل گرفت، اما در کنار حضور آمریکا در افغانستان جنگ‌های نیابتی نیز در افغانستان شروع شده است.

شبکۀ القاعده در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی بر برج‌های دو قلوی، مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک و ساختمان پنتاگون مقر وزارت دفاع آمریکا حمله کرد. این امر واکنش آمریکا را در پی‌داشت و سبب شد که این کشور به منظور مبارزه با هراس‌افگنی وارد افغانستان شود.

این مبارزه پس از ۱۸ سال هنوز هم ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.