• انتشار: ۶ سنبله ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۵۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 62473
پرینت

ده ها هواپیمای نظامی افغانستان به ازبکستان منتقل شده است

براساس اعلام یک مرکز تحقیقی امریکایی ده ها فروند هواپیمای نظامی افغانستان به ازبکستان منتقل شده است.

بر بنیاد گزارش یک مرکز تحقیقی امریکا، ده‌ها طیاره نظامی افغانستان در توقفگاه (Tarmac) میدان هوایی بین المللی ترمز در ازبکستان مشاهده شده است.

یک مرکز تحقیقی امریکا گزارش داده بیش از ۴۵ طیاره نظامی افغانستان هفتهٔ‌ گذشته به خارج افغانستان انتقال داده شدند تا از دسترسی این طیارات به دست گروه طالبان جلوگیری شود.

مرکز مطالعات استراتیژیک و بین المللی یا CSIS بر استناد تصاویر ماهواره‌ای گزارش داده است ده‌ها طیاره نظامی افغانستان در توقفگاه (Tarmac) میدان هوایی بین المللی ترمز در ازبکستان مشاهده شده است. این تصویر ماهواه ای در تاریخ ۱۶ آگست ۲۰۲۱ میلادی گرفته شده است.

بر اساس گزارش CSIS، طیاره هایی که در این تصویر مشاهده می شوند، شامل طیاره های A-۲۰۹ سوپر توکانو، C-۲۰۸، Mi-۲۵، و چرخبال UM-۶۰ می شوند.

آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گزارش داده است پس از عبور از سرحد ازبیکستان، این طیاره ها شاید مجبور به نشست در میدان هوایی ترمز شدند.

بر اساس برخی گزارش ها، این طیاره ها عساکر افغان را انتقال داده اند که در صدد پناهنده گی هستند.

صدای امریکا نوشت مرکزی تحقیقی CSIS گزارش داده است که تصویر ماهواه ای که در تاریخ ۲۱ آگست از میدان هوایی ترمز برداشته شده است، این طیاره ها در این میدان هوایی مشاهده نمی شوند و احتمالا قوای هوایی افغانستان موقتا به آنجا نقل مکان داده شدند و سپس به مکان دیگری انتقال یافته اند.

در همین حال، دو مقام حکومت پیشین تایید کرده اند که قبل از سقوط کابل به دست گروه طالبان در تاریخ ۱۵ آگست ۲۰۲۱، دست کم هشت چرخبال قوای هوایی افغانستان به ولایت پنجشیر انتقال یافته است، ولایتی که شماری از نظامیان پیشین به شمول کوماندو ها، خیزش های مردمی و مجاهدین سابق در حالت آماده باش جنگ بر ضد گروه طالبان اند و رهبری آنرا احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.