• انتشار: 21 سپتامبر 2019
  • ساعت: 21:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37888
پرینت
انتقاد برخی نمایندگان از عدم تکمیل نصاب مجلس

ده ها قانون روی میز است اما مجلس در عمل تعطیل است

پس از آغاز اجلاس دوم دور هفدهم مجلس تنها تعداد اندکی از نمایندگان در نشست های عمومی و کمیسیون های مجلس حاضر می شوند و بعد از تعطیلات تابستانی هیچ گاه نصاب نشست عمومی و کمیسیون تکمیل نبوده است.

شماری از نمایندگان در نشست امروز شنبه (۳۰ سنبله) با انتقاد از عدم حضور نمایندگان دیگر گفتند مجلس اعلام ناشده تعطیل است.

عارف رحمانی یک عضو مجلس گفت بعد از تعطیلات تابستانی تا هنوز در هیچ نشستی نصاب مجلس تکمیل نشده و این شرم آور است.

آقای رحمانی افزود غیر حاضری نمایندگان در حالی است که ده‌ها قانون روی میز مجلس قرار دارند، شرایط امنیتی نیز بحرانی است اما مجلس عملا و به شکل اعلام ناشده تعطیل شده است.

غلام حسین ناصری دیگر عضو مجلس هم بیان داشت تعطیلی هر اداره بدون دلیل حقوقی خیانت ملی به حساب می‌آید.

آقای ناصری گفت: «اکثر ادارات دولتی به دلیل سرپرستی عملاً در تعطیلات به سر می‌برند؛ زیرا سرپرستان صلاحیت قانونی ندارند؛ اما ما هم (مجلس) به دلیل غیر حاضری نمایندگان و عدم تکمیل نصاب به منظور تصمیم گیری، تعطیل است و مجلس مصداق خیانت ملی را به خود گرفته است.»

به گفته او، شرکت در کمپاین‌های انتخاباتی به هیچ عنوان عذر موجه برای نمایندگان نیست تا در نشست‌های مجلس حاضر نشوند.

امیرخان یار معاون اول مجلس نمایندگان نیز گفت: «ما در شش ماه گذشته یک قانون را پاس نکرده ایم در حالیکه وظیفه اصلی ما قانون گذاری و نظارت از اعمال حکومت است.»

آقای یار با اشاره به اینکه حدود ۲۶ نفر در نشست امروز مجلس شرکت دارند، افزود هم اکنون بیش از صد قانون روی میز مجلس قرار دارد؛ ولی هیچ گونه کار روی این قوانین به دلیل غیر حاضری نمایندگان در کمیسیون‌ها، صورت نگرفته است.

او از نمایندگان خواست از غیبت غیر ضروری خودداری کنند. اما نمایندگان منتقد تاکید کردند که هیات اداری باید تدابیر انظباطی را برای نمایندگان غیر حاضر تطبیق کنند.

بر بنیاد اصول وظایف داخلی مجلس، نمایندگانی که به صورت دوامدار غیر حاضری کنند، حتا تا تعلیق وظیفه در یک اجلاس مواجه خواهند شد؛ اما این تدابیر در گذشته و حال، به ندرت از سوی هیات اداری مجلس تطبیق شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.