• انتشار: 17 اکتبر 2017
  • ساعت: 21:22
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 25164
پرینت
موسسه هماهنگی افغانها علیه فساد:

ده فی صد مالیات محصول خدمات مخابراتی تنها بر اساس گزارش ماهانه شرکت های مخابراتی جمع آوری می شود

موسسه هماهنگی افغانها علیه فساد در تازه ترین گزارش خود می گوید از آنجایی که جمع آوری ده فی صد مالیات بر محصول مخابراتی تنها بر اساس گزارش شرکت های مخابراتی صورت می گیرد، احتمال فساد مالی افزایش می یابد.

براساس این گزارش نهاد های مسئول و حکومت نیز به گزارش شرکت های مخابراتی اکتفا می کنند و تاکنون سیستم دقیق وقت سنج برای ایجاد شفافیت در خدمات محصول مخابراتی ایجاد نشده است.

یافته های گزارش تحقیقی این نهاد نشان می دهد پول های محصول مخابراتی بر اساس گزارش شرکت های مخابراتی و به صورت ماهانه به حکومت تحویل داده می شود.

باید گفت طی دو سال گذشته حدود هشت میلیارد و یک صد و پنجاه و نه میلیون افغانی از محل محصول مخابراتی جمع آوری شده که در مقایسه با ۲۵ میلیون سیمکارت فعال در کشور بسیار ناچیز است.

بر اساس این تحقیق نه تنها سیستم دقیق وقت سنج ایجاد نشده بلکه قوانین و طرزالعمل های مربوط، نظارت دوامدار و مسوولیت پذیری لازم نیز از سوی ادارات ذیربط اعمال نشده است.

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی اما می گوید با احترام به تصمیم اخیر پارلمان مبنی بر لغو جمع آوری این محصول تلاش می کند تا سیستم لازم و شفاف را ایجاد کند.

در حال حاضر به شمول یک شرکت دولتی، پنج شرکت خصوصی در عرصه مخابرات فعالیت دارند و حدود دو میلیارد دالر در این زمینه سرمایه گزاری شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.