- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

ده‌ها نفر به اتهام تخلف انتخاباتی به محکمه معرفی شدند

به گزارش رها، کمسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ده‌ها نفر را به اتهام تخلفات انتخاباتی به استره محکمه معرفی کرده است.
غلام دستگیر هدایت، از اعضای کمسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفت که این افراد متهم به دستبرد در صندوق‌های رأی، مختل کردن عمدی اوضاع امنیتی و ممانعت از حضور ناظران در برخی از مراکز رأی‌گیری در روز انتخابات هستند.
به گفته وی که تاکنون ۸۶ پرونده همراه با افراد دخیل در آنها به دادستانی کل معرفی شدند.
وی افزود: متهمان شامل فرماندهان پلیس ولسوالی‌ها، ولسوال‌ها، نامزدان انتخابات پارلمانی، نیروهای امنیتی، کارمندان کمسیون انتخابات و مردم عادی هستند.
کمسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تاکنون بیش از هفت هزار شکایت ثبت‌شده در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور را بررسی کرده و در مورد بیش از پنج هزار شکایت نیز تصمیم گرفته است.
پس از برگزاری انتخابات بیش از یازده هزار مورد شکایت درباره تخطی و تقلب در کمسیون شکایات ثبت شده است.
نگرانی‌ها از بازشماری آرا
انتخابات پارلمانی اخیر در افغانستان به دلیل تخطی‌ها و بی‌نظمی‌ها در مراکز رأی‌گیری، شکایت‌های زیادی به همراه داشت. شمار زیادی از شکایات نیز سبب شد کمسیون‌های انتخاباتی تصمیم به بازشماری آرأی برخی مراکز رأی‌گیری در بعضی ولایات از جمله کابل بگیرند.
نهاد ناظر “بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان” (فیفا) دوشنبه (۲۱ عقرب/آّبان) در یک نشست خبری گفت گزارش‌هایی به آنها رسیده که نشان می‌دهد کارمندان کمسیون‌های انتخاباتی در بخش بازشماری آرا به خصوص در ولایات غیر از کابل تحت فشار، تهدید و اعمال نفوذ برخی افراد قرار دارند.
یوسف رشید، رئیس فیفا می‌گوید دولت و کمسیون‌های انتخاباتی باید طرح محافظتی و نظارتی را برأی کارمندان فراهم سازند “اگرنه زمینه فساد فراهم می‌شود و سلامت روند صدمه می‌بیند”.
آقای رشید همچنین از انتقادهای نامزدان انتخابات پارلمانی در شماری از ولایات یاد کرد که از بازشماری آرا بی‌خبر ماندند.

فیفا می‌گوید این انتقادها نشان‌دهنده این است که این بحث یا “سلیقه‌ای” است و یا بحث “فساد” است که در این بخش جریان دارد.
این در حالی است که با گذشت نزدیک به یک ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی تا هنوز نتایج ابتدایی انتخابات اعلام نگردیده است.