• انتشار: 16 آوریل 2020
  • ساعت: 16:40
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 43675
پرینت

دهمین کشتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان در چابهار پهلو گرفت

نخستین محموله ترانزیتی گندم اهدایی کشور هند به افغانستان شامل ۶۴۰ دستگاه کانتینر به میزان ۱۵ هزار تن در نیمه اول آبان سال (۱۳۹۶) از بندر کاندلای هند وارد بندر چابهار شد و از آن به بعد نیز ۹ فروند کشتی دیگر وارد بندر چابهار شده است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی ولایت سیستان و بلوچستان ایران گفت: دهمین کشتی حامل گندم اهدایی دولت هند به افغانستان با ۵ هزار تن گندم با پهلوگیری در بندر چابهار چهار ساعته تخلیه شد که به وسیله موترهای باری از طریق جاده چابهار میلک به افغانستان ارسال می‌شود.

بهروز آقایی روزپنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این کشتی  حامل ۲۰۳ دستگاه کانتینر ۲۰ فوتی با ۵ هزار تن گندم است که از مبدا بندر کاندلای هند به مقصد افغانستان بارگیری شده است.

وی افزود: نخستین محموله ترانزیتی گندم اهدایی کشور هند به افغانستان شامل ۶۴۰ دستگاه کانتینر به میزان ۱۵ هزار تن در نیمه اول آبان سال (۱۳۹۶) از بندر کاندلای هند وارد بندر چابهار شد و از آن به بعد نیز ۹ فروند کشتی دیگر وارد بندر چابهار شده است.

وی ادامه داد: چابهار با توجه به تخفیف های در نظر گرفته شده، ارزانترین و با صرفه ترین بندر در بین بنادر حوزه خلیج فارس و دریای عمان برای ترانزیت و صادرات کالا محسوب می شود.

مدیر کل بنادر و دریانوردی ولایت سیستان و بلوچستان ایران گفت: کشتی نگار از شناورهای کشتیرانی جمهوری اسلامی امسال نخستین محموله کمک های بشردوستانه و دهمین محموله گندم اهدایی هند به افغانستان  را حمل کرد.

آقایی افزود: این محموله حدود ۵ هزار تن گندم اهدایی دولت هند به افغانستان است که پس از تخلیه از طریق مرز میلک به افغانستان ترانزیت می شود.

وی از حضور عبدالغفور لیوال؛ سفیر کشور افغانستان در ایران در چابهار و بازدید از روند تخلیه کشتی حامل گندم تشکر و قدردانی کرد و افزود: فعال شدن تجار افغان برای ترانزیت کالاهایشان از طریق ولایت سیستان و بلوچستان سبب رونق مسیر ترانزیتی چابهار- میلک و ایجاد فرصت مغتنمی برای بهره گیری از توانمندیها و ظرفیت های ترانزیتی استان سیستان و بلوچستان می شود.

سفیر کشور افغانستان در ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از ورود اولین محموله گندم اظهار داشت: این نخستین محموله از مجموعه ۷۵ هزار تنی گندم است که از طریق بندر چابهار به افغانستان ترانزیت می شود.

 عبدالغفور لیوال افزود: از دو کشور دوست هندوستان و جمهوری اسلامی ایران در انتقال و ترانزیت گندم در شرایط بسیار سخت، مهم و حساس کنونی که منطقه و جهان از بحران شیوع بیماری کرونا در رنج است باید تشکر کرد.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری مستقیم همکاران در جمهوری اسلامی ایران این گندم هر چه سریعتر به افغانستان برسد.

سفیر افغانستان در ایران هدف از سفرش به چابهار را ورود کشتی حامل گندم عنوان کردو از مسوولان جمهوری اسلامی ایران به ویژه در بندر چابهار به سبب تسریع و تکمیل فرایند تخلیه و بارگیری که موجب رفع نیاز مردم افغانستان در اینچنین شرایط به این محموله خواهد شد تشکر کرد.

لیوال همچنین به نمایندگی از مردم و حکومت افغانستان از جمهوری اسلامی ایران و کشور هندوستان در این راستا قدردانی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.