• انتشار: 19 اکتبر 2016
  • ساعت: 14:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14529
پرینت

دهقانان قندهار خواهان صادرات انار به کشورهای آسیای مرکزی و جنوبی هستند

دهقانان در ولایت قندهار می گویند که برداشت امسال انارشان نسبت به سال های گذشته بی سابقه بوده است، اما از موانع موجود در بازارهای بین المللی اظهار نگرانی می کنند.

دهقانان در ولایت قندهار امروز (چهارشنبه) گفتند که برداشت محصول انار سرخ شان امسال نسبت به سال های گذشته افزایشی بی سابقه داشته است، اما این دهقانان از موانع موجود برای دسترسی به بازارهای بین المللی اظهار نگرانی می کنند.

این دهقانان می گویند که موانع موجود برای دسترسی به بازارهای بین المللی به این معناست که این انارها یا فاسد می شوند و یا مجبور می شود به قیمت بسیار ارزان بفروشند.

لازم به ذکر است که صادرات میوه افغانستان، تقریبا یک چهارم کل صادرات کشور را تشکیل می دهد.

تقریبا تمام انار افغانستان به پاکستان صادر می شود، اما این انار در بازارهای پاکستان معمولا بسیار با قیمت ارزان تخمین زده می شود، و از سویی دیگر عبور از مرز همواره با دشواری هایی همراه می باشد.

درگیری های مرزی میان پاکستان و افغانستان همواره یکی از جدی ترین مشکلات تاجران دو کشور بوده است؛ به طوریکه در اوایل سال جاری درگیری های نظامی نیز میان نیروهای امنیتی دو کشور در گرفت که سبب مسدودی این مرز برای مدتی شد.

به همین منظور، دهقانان در کشور از دولت می خواهند تا راه های دسترسی به بازارهای جدید از جمله بازارهای ایران، کشورهای آسیای مرکزی و آسیای جنوبی را برای این دهقانان فراهم کند.

حاجی نصرالله ظاهر رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت قندهار می گوید برداشت انار امسال در این ولایت ۴۳ فیصد افزایش داشته است.

مقامات در کابل نیز اذعان می کنند که بازارهای خارجی کمی وجود دارد، اما آنها در تلاش اند تا شرکای تجاری بین المللی بیشتر فراتر از پاکستان بیابند.

زمان پوپل رئیس دیپارتمنت توسعه صادرات افغانستان می گوید “انار افغانستان بهترین انار منطقه می باشد و بیشتر کشورها می خواهند تا این انار را خریداری کنند، اما مشکل ما نبود شریک است.”

وی اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر شرکایی در این زمینه پیدا شود و افزود که دولت افغانستان به طور جد در این خصوص تلاش می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.