امنیت و جرایم

دهاقین در هلمند و ارزگان به کشت خشخاش روی آورده اند

به نقل از نیکیه جاپان، دهاقین در ولایت های هلمند و ارزگان که با مشکلات شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند مجددا به کشت خشخاش روی آورده اند.

یکی از دهاقین در ولایت هلمند می گوید: «امسال کشت خشخاش را شروع کرده ایم. در کنارش اما گندم و جواری نیز کاشته ایم، اما خشخاش با قیمت بسیار بالایی به فروش می رود.»

این دهقان امیدوار است که بتواند در اوایل بهار حداقل ۲۰ کیلوگرم خشخاش برداشت کند که در بازار سیاه می تواند آن را هر کیلویی ۵۰ دالر بفروشد؛ دست کم ۱۰۰ برابر بیشتر از قیمت فروش گندم.

این در حالیست که طالبان پس از روی کار آمدن مجدد در افغانستان اعلام کردند که تحت حاکمیت آنها به هیچ عنوان اجازه کشت خشخاش را نخواهد داد.  

این دهقان می افزاید: «طالبان به من نگفته است که نمی توانم خشخاش کشت کنم. نه تنها من، بلکه بسیاری از دهاقین دیگر که برای تامین مایحتاج زندگی شان با مشکل مواجه اند، خشخاش کشت می کنند.»

یک دهقان دیگر می گوید: «دهاقین در مناطق مختلف ولایت ارزگان نیز این ماه خشخاش کاشته اند. دولت قبلی شدیدا بر خرید و فروش خشخاش نظارت داشت، اما حالا که طالبان بر سر قدرت آمده اند، خشخاش در بازارهای ترکاری (سبزی) بفروش می رسد.»

پیش تر سازمان ملل متحد در گزارشی عنوان کرده بود که تجارت مواد مخدر و قاچاق معادن افغانستان در کنار دیگر فعالیت های غیرقانونی از منابع درآمدی اصلی طالبان محسوب می شود که سالانه در حدود ۱٫۶ میلیارد دالر برای آنها عواید دارد.

براساس همین گزارش، سال گذشته ۲۲۴ هزار هکتار از زمین های افغانستان تحت کشت خشخاش بود که در مقایسه با میزان زمین های تحت کشت خشخاش قبل از ورود نظامی آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ در حدود ۳ برابر شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا