امنیت و جرایمبرگزیده هاسیاستِتیتر یک

دفتر سازمان ملل گزارش ویژه بررسی حمله انتحاری میان معترضان جنبش روشنایی را منتشر کرد

این گزارش که با نام «حمله به تظاهرات صلح آمیز دوم اسد در کابل» منتشر شده، به بررسی چالش های موجود در برگزاری تظاهرات جنبش روشنایی در دوم اسد، اعم از برنامه ریزی و آمادگی نیروهای امنیتی افغانستان، برخورد نیروهای امنیتی با معترضان حین تظاهرات و پاسخ این نیروها به حمله انتحاری و رویدادهای پس از آن می پردازد.

در این گزارش همچنین، در هر جایی که مربوط می شده، مسئله الزامیت رعایت قوانین حقوق بشری از سوی مقامات افغانستان را نیز در میان آورده است.

همچنین این گزارش در خصوص اقدامات لازم برای کاهش خطرات امنیتی که توسط نیروهای امنیتی و برگزارکنندگان این تظاهرات در نظر گرفته شده بود، نیز بحث کرده است.

لازم به ذکر است که دفتر سازمان ملل اما سعی نکرده است که با ارائه این گزارش، جایگزینی برای تحقیقات جنایی دولت شود.

در روز دوم ماه اسد سال جاری، سران جنبش روشنایی «تظاهرات صلح آمیز» عظیمی را در کابل راه اندازی کردند، که در پایان این تظاهرات، دو مهاجم انتحاری خود را در میان معترضان در «چوک/میدان دهمزنگ» کابل منفجر کردند. مهاجم انتحاری دوم نتوانست به هدف خود برسد و توسط نیروهای امنیتی به ضرب گلوله کشته شد.

در این رویداد، ۸۵ تن عمدتا از شهروندان شیعه مذهب کشور و قومیت هزاره جانشان را از دست دادند و بیش از ۴۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

این رویداد، مرگبارترین حمله به غیرنظامیان طی ۱۵ سال گذشته در افغانستان بوده است.

این گزارش نه تنها رویداد حمله به معترضان جنبش روشنایی در دوم اسد را، حمله ای آشکار به غیرنظامیان به منظور ایجاد ترس و وحشت میان مردم عنوان می کند، بلکه آن را نقض جدی تمامی قوانین بین المللی نیز می داند که برابر با جنایت جنگی می باشد.

دفتر سازمان ملل در افغانستان از زمانی که ثبت آمار تلفات غیرنظامیان را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد، این رویداد را مرگبارترین حمله به غیرنظامیان عنوان می کند.

براساس گزارش، این حمله مشخصا و به طور آشکارا افراد مشخصی که وابسته به قومیت و مذهب خاصی در کشور هستند، را هدف قرار داده است.

گروه داعش که گفته می شود مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است، از دیدگاه این گزارش، سبب ایجاد نفرت و خشونت های مذهبی شده است.

گزارش می افزاید این حمله همچنین تاثیر منفی جدی بر حق برگزاری آزادانه تظاهرات و آزادی بیان و عمل و همچنین دیگر گردهمایی های صلح آمیز داشته است.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان تاکید می کند که براساس قوانین حقوق بشری بین المللی، حمله به غیرنظامیان و املاک غیرنظامیان به شمول مکان های مقدس آنان ممنوع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا