• انتشار: 31 اکتبر 2018
  • ساعت: 14:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30170
پرینت
محمد حسین فهیمی نماینده سرپل ادعا کرد

دست داشتن محمد محقق در استخراج غیرقانونی معدن و تجهیز افراد مسلح

محمد حسین فهیمی نماینده مردم سرپل در مجلس نمایندگان گفته است که محمد محقق در استخراج غیر قانونی معدن ذغال سنگ بلخاب و تجهیز افراد مسلح غیر مسئول در این ولسوالی دست دارد.

به گزارش رها، محمد حسین فهیمی نماینده مردم سرپل در ولسی جرگه در نشست عمومی امروز مجلس نمایندگان گفت، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه از یک سال به این‌سو معدن ذغال سنگ بلخاب را به صورت غیرقانونی استخراج می کند و از این کار ۳۰ درصد نفع می‌برد.
وی تصریح کرد، از استخراج این معدن زغال سنگ در بلخاب ۳۰ درصد آقای محقق، ۳۰ درصد مشاورانش و ۴۰ درصد هم شرکتی استختراج کننده.
فهمیمی افزود که آقای حسن شریفی عضو کنونی مجلس نمایندگان، برای دادن امتیاز قرارداد استخراج زغال به این شرکت، ۴۰۰ هزار افغانی رشوه گرفته است.
به گفته او، اخیرا اختلافات میان آقای محقق، حسن شریفی و مهدی مجاهد بر سر منافع استخراج ذغال سنگ افزایش یافته که منجر به درگیری مسلحانه در ولسوالی بلخاب شده است.
این عضو مجلس نمایندگان همچنین گفته است که مهدی مجاهد ۷ سال پیش به خاطر دعوای زمین با یکی از فرماندهان‌ حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، به «طالب» بودن متهم و زندانی شد و حدود یک سال پیش از زندان رها شده و با حمایت محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، محمد حسین مجاهد زاده و اسدالله خرم از اعضای شورای ولایتی سرپل تجهیز» شدند و از ولایت بلخ با هلیکوپتر به ولسوالی بلخاب وارد شدند.
به گفته‌ی فهیمی اکنون او، به یک قدرت نظامی غیرمسئول و ماجراجو در ولایت سرپل مبدل شده و صدها نفر را فرماندهی می‌کند.
وی افزود: « مهدی مجاهد به دستور محمد محقق و با حمایت سید حسن شریفی نماینده مردم سرپل در مجلس نمایندگان و محمد حسین مجاهد زاده وکیل شورای ولایتی سرپل، در ۱۸ میزان سال جاری، با هدف بر هم زدن امنیت منطقه، و لغو انتخبات به جنگ و درگیری نظامی در بلخاب دست زد.
وی گفت محقق به دنبال ایجاد پایگاه‌های نظامی برای یک حزب خاص وکنترل معادن ذغال سنگ بلخاب، با استفاده از نیروهای مسلح، در ولسوالی بلخاب می باشد.
آقای فهیمی از مجلس نمایندگان خواست تا آقای محقق را برای پاسخگویی به این مسائل به مجلس نمایندگان فرا بخواند.
در همین حال سید حسن شریفی عضومجلس نمایندگان ادعای آقای فهیمی را بی اساس خوانده و خواستار بررسی این ادعا شد. آقای شریفی افزود، ادعای که از سوی یک«شخص بی منطق» به آقای محقق و نیز خود وی، وارد شده باید بررسی شود، درصورتی که نادرست باشد باید روی آن «سیاه» شود.
اما اگر درست باشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.