• انتشار: 4 آوریل 2019
  • ساعت: 11:42
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33450
پرینت
سرمنشی عمومی ناتو:

دستاوردهای هجده ساله افغانستان باید در مذاکرات صلح حفظ شود

ینس استولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو، بر حفظ دستاوردهای ۱۸ ساله افغانستان در روند صلح تاکید کرده می‌گوید بدون حفظ این دستاوردها صلح پایدار در افغانستان تامین نخواهد شد.

 سرمنشی ناتو در صحبتی در کانگرس امریکا بر حضور نیروهای ناتو در افغانستان تاکید کرد و گفت هدف این پیمان حضور دایمی در این کشور نیست.

آقای استولتنبرگ تاکید کرد افغانستان پس از فروپاشی طالبان در زمینه تامین حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و کودکان را پیموده است و در هرگونه توافق با طالبان بر حفظ این دستاوردها باید احترام شود.

او ضمن حمایت از روند صلح در افغانستان گفت ناتو شرایطی را برای پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی در افغانستان فراهم کرد و زنان و دختران به حقوق نسبی خود رسیده اند؛ بناً باید برای تامین صلح پایدار این دستاوردها حفظ شود.

سرمنشی ناتو افزود نیروهای امریکا و ناتو یکجا به افغانستان رفته و اگر لازم شود در مورد آینده حضور سربازان‌شان در افغانستان یکجا تصمیم خواهند گرفت.

نگرانی سرمنشی ناتو از چگونگی روند صلح افغانستان در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا دو روز پیش در دیدار با ینس استولتنبرگ سرمنشی ناتو با اشاره به روند صلح گفت که کشورهای غربی اخیراً در افغانستان به پیشرفت‌های بزرگی دست یافته‌اند.

آقای ترامپ در سخنان کوتاهی به خبرنگاران افزود: «جنگ ۱۹ ساله در افغانستان تأسف بار و در برخی موارد مسخره بود. اما حالا بسیاری چیزها در افغانستان به صورت مثبت به پیش می‌روند.»

از سویی هم، قرار است امروز پنج شنبه (۱۵ حمل) وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در نشستی مساله افغانستان را به بحث گیرند.

محمداشرف غنی رییس جمهور افغانستان نیز می‌گوید که با امریکا به توافق رسیده تا روی هر موضوعی که مردم افغانستان در روند صلح تشویش دارند، به تفصیل صحبت کنند.

آقای غنی روز گذشته با تاکید بر اینکه صلح در حاشیه نیست، بلکه در متن گفتمان ملی ما قرار دارد، خاطرنشان کرد ضرورت این است که صلح یک کلمه نباشد، ابعاد و انواع آن مدنظر گرفته شود و صلح پایدار موجب ثبات افغانستان می شود.

او گفت هدف و وسیله باید تفکیک شود، صلح وسیله است و هدف ثبات سیاسی توسط نظام قانونی و مردم سالار می باشد. به گفته او، عدول از قانون اساسی نسخۀ بقاء و تامین منافع ملی نیست و همچنان ملاک مناسبات کشور با تمام شرکای بین المللی تحکیم ثبات و حفظ قانون اساسی است.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که زلمی خلیلزاد از دو روز به اینطرف در افغانستان سرگرم رای زنی با رهبران و شخصیت‌های سیاسی پیرامون صلح افغانستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.