• انتشار: 5 می 2016
  • ساعت: 17:13
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 9257
پرینت

دستاوردهای حکومت وحدت ملی در مبارزه با فساد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، امروز در کنفرانس اتحادیه اروپا تحت عنوان “مسیر فرا روی مبارزه با فساد در افغانستان” که در ارگ برگزار شده بود در رابطه به کارکرد های حکومت در راستای مبارزه با فساد اداری، سخنرانی کرد.

رئیس جمهوری گفت: “ما در قضیه کابل بانک مبلغ ۲۵۰ میلیون دالر را حصول کردیم و چهار تن از متهمین بانک مذکور را زندانی ساختیم.

در خبرنامه ای که از سوی ارگ منتشر شده، آقای غنی همچنان گفته که ۲۵ درصد ماموران گمرکات را از وظایف شان سبکدوش کردیم.

به نقل از خبرنامه، وی افزود که بیشتر از ۴۵ کمپنی را به خاطر آغشته بودن به فساد، در لست سیاه گنجانیدیم و ۱۱ کمپنی دیگر در لست سیاه قرار خواهند گرفت.

رئیس جمهوری در زمینه اصلاحات ساختاری گفت که تدارکات که قبلاً از بزرگترین منابع فساد در دولت بود، دوباره ساختار سازی گردید، سیستم استخدام و تقرری ها در حال مسلکی شدن است، سیستم های مالی دولتی به ویژه توانمند سازی اداره عالی تفتیش در حال ساختار سازی می باشند و همچنان جامعه مدنی تقویت گردیده است.

محمد اشرف غنی گفت که رئیس دادگاه عالی و دادستان کل کشور که جدیداً رای اعتماد از مجلس نمایندگان را به دست آورده اند، روح تازه در راستای اصلاحات در سکتور قضایی کشور بخشیده اند.

غنی گفت که در جریان سال گذشته ما اولویت های خویش را در وزارت های امور داخله، ترانسپورت، معادن و معارف بخاطر پاک سازی از فساد تعیین کردیم.

رئیس جمهور در رابطه به پیشرفت های وزارت امور داخله گفت که در راستای جلوگیری از فساد اداری ما سیستم معلوماتی منابع بشری و سیستم بانکی را کمپیوتری ساختیم و همچنان تدارکات عامه را مرکزی می کنیم تا سیستم شفاف و رقابتی را ایجاد کنیم.

وی راجع به تعهدات حکومت در برابر مردم گفت: دولت تمام جزئیات قرارداد های استخراج معادن را از طریق انترنت به نشر خواهد رساند، و سیستمی را ایجاد خواهد کرد تا مالکین اصلی مناقصه و مزایده کمپنی ها معلوم گردند.

محمد اشرف غنی گفت که فساد اداری در هیچ جایی قابل قبول نیست و برای مردم، فساد اداری در معارف، تخطی از نظام اخلاقی است.

وی گفت که مردم بر حق هستند، زیرا دزدی به خصوص از تعلیم اطفال، جرم می باشد و رسوایی که در این سکتور رخنه کرده است، هیچگونه توجیهی ندارد.

رئیس جمهور غصب زمین را بزرگترین فساد و میراث بجا مانده از ۱۵ سال گذشته دانست که هنوز هم شایع است.

رئیس جمهوری غنی، فساد را مصیبت و بلایی دانست که باید محو گردد و خاطر نشان کرد که هیچ کسی در رابطه به تعهدات حکومت افغانستان در زمینه مبارزه با فساد شک نکند و نه تنها من، بلکه تمام دولت و مردم افغانستان در راستای مبارزه با فساد، متعهد می باشیم.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در اخیر سخنانش گفت که مبارزه علیه فساد اداری نه تنها به خاطر این است که کمک های بین المللی در جاهای مناسب و به خاطر مقاصد خوب به مصرف برسد، بلکه این مبارزه در راستای احیای بنیاد ارزش های اخلاقی ملت ماست و ما در این مبارزه پیروز می شویم.

در این نشست علاوه بر اعضای کابینه، شماری زیادی از همکاران بین المللی حضور داشتند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.