اجتماعیِتیتر یک

دزدی دارایی های مردم افغانستان!

تصمیم جو بایدن مبنی بر اختصاص نیمی از دارایی های بلوکه شده بانک مرکزی افغانستان به قربانیان حادثه یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی سبب نکوهش امریکا و وارد ساختن برچسپ دزدی به واشنگتن شده است.  

بلال عسکریار، ژورنالیست افغان-امریکایی به الجزیره گفت مردم افغانستان هیچ ارتباطی با حادثه یازده سپتامبر ندارد و این یک حقیقت انکار ناپذیر می باشد.

باید گفت جو بایدن رئیس جمهور امریکا روز گذشته یک فرمان اجرایی صادر نمود که بر اساس آن ۷٫۱ میلیارد دالر از دارایی های بلوکه شده بانک مرکزی افغانستان به دو بخش «غرامت به خانواده های قربانیان حادثه یازده سپتامبر که در دادگاه های امریکا علیه طالبان دعوای حقوقی ثبت کرده اند و کمک های انسانی به مردم افغانستان» تقسیم می شود.

وی افزود آنچه بایدن دستور داده عدالت در حق خانواده های قربانیان حادثه یازده سپتامبر نیست بلکه دزدی دارایی های ملتی ست که دچار گرسنگی و قحطی ناشی از خروج امریکا از افغانستان شده اند.

قابل ذکر است با خروج امریکا از افغانستان در آگوست سال گذشته میلادی، طالبان وارد کابل شدند.

امریکا که با طالبان در دوحه توافق نامه صلح امضا کرده بود و خروج نیروهایش بر اساس همین توافق صورت گرفت بلافاصله پس از تسلط دوباره طالبان دارایی های بانک مرکزی افغانستان را بلوکه کرد. خانواده قربانیان حادثه یازده سپتامبر در ادامه علیه طالبان در دادگاه های امریکا اقامه دعوا و دادخواهی نمودند و در این میان یک دوسیه مشخص که در سال ۲۰۱۲ میلادی سبب یک حکم غیرقانونی علیه طالبان شده بود در مرکز تلاش ها قرار گرفت.

از سویی هم  امریکا، القاعده را مسئول حمله تروریستی یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی می داند و بر همین اساس خانواده های قربانیان حادثه یازده سپتامبر علیه برخی از گروه ها و افراد در خاورمیانه و افغانستان از جمله القاعده و طالبان در دادگاه های امریکا اقامه دعوای حقوقی نمودند.  

حلیمه ولی، از موسسین گروه وکالت «افغان ها برای آینده بهتر» نیز تاکید می کند دارایی های د افغانستان بانک به مردم افغانستان که دچار بحران انسانی شدید شده اند، تعلق دارد.

این در حالی ست که بحران اقتصادی سبب آسیب جدی به سیستم بانکی و نهادهای دولتی و افزایش قیمت مواد غذایی در افغانستان شده است و براساس گزارش سازمان ملل بیست و سه میلیون افغان در معرض گرسنگی و قحطی شدید قرار دارند.

خانم ولی گفت:«تصمیم بایدن بسیار کوتاه نظرانه است.»

علاوه بر این نحوه توزیع نیمی از دارایی های بلوکه شده افغانستان به شاکیان دعوای حقوقی علیه طالبان در دادگاه های امریکا خود یک مساله دیگر است: شاکیان شاید تصمیم بایدن را نپذیرند و خواهان کل پول باشند که در این صورت دادگاه های امریکا باید تصمیم بگیرد.

کاخ سفید اما بدون توجه آنچه در دادگاه ها اتفاق می افتد، پیشنهاد داده ۳٫۵ میلیارد دالر از این پول برای خانواده قربانیان حادثه یازده سپتامبر کنار گذاشته شود.

کاخ سفید گفته است:«حتی اگر قرار باشد دارایی های بلوکه شده به نفع مردم افغانستان آزاد و به بانک مرکزی افغانستان منتقل شود، بیش از ۳٫۵ میلیارد آن برای اختصاص به دعوای حقوقی خانواده های قربانیان حادثه یازده سپتامبر در امریکا خواهد ماند.»

از سویی هم نیمی از دارایی های بلوکه شده افغانستان که براساس تصمیم بایدن قرار است در قالب کمک های انسانی به مردم افغانستان تعلق گیرد قرار نیست به زودی آزاد شود و طی مراحل آزاد سازی آن ماه ها طول می کشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا