- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

در ۶ ماه گذشته ۲۵۸۲ قضیه خشونت علیه زنان در افغانستان ثبت شده است

وزارت امور زنان اعلام کرد که در شش ماه سال روان مالی خورشیدی، ۲۵۸۲ قضیه خشونت در برابر زنان در کشور ثبت شده است.

سپوژمی وردک، معین این وزارت روز دوشنبه ۲۰ جولای (۳۰ سرطان) به خبرنگاران گفت بیشترین قضایا در ولایت‌های هرات، فاریاب، سرپل، ننگرهار، بغلان، تخار، فراه، بلخ، سمنگان، قندهار و بامیان به وقوع پیوسته است.

خانم وردک افزود آمار خشونت علیه زنان بیشتر از رقمی است که اکنون ثبت شده؛ چون در چهار ماه گذشته به دلیل وضع قرنطین و محدودیت در کلان‌شهرها، کمتر زنان به مراجعی حمایت از زنان دسترسی داشته اند.

معین وزارت امور زنان گفت از جمله تمامی قضایای خشونت در برابر زنان، ۳۴ قضیه حاد در دورۀ قرنطین اتفاق افتاده است که شامل ۱۸ قتل، ۸ قضیه جراحت شدید، هفت مورد خودکشی و یک قضیه محکمه صحرایی می‌شود.

او افزود: «بادغیس دو قتل، سرپل پنج قتل، چهار مجروحیت شدید، سه خودکشی و یک محکمه صحرایی، پکتیا یک قضیه مجروحیت شدید که مردی بینی زنش را بریده و امروز جراحی پلاستیکی می‌شود. یک قضیه قتل در کابل، دو مورد در لوگر، یک قتل، یک مجروحیت و دو قضیه خودکشی در غور، بامیان دو خودکشی، دو قتل و یک مجروحیت (ثبت شده است).»

به گفتۀ وی، چهار قضیه قتل در ولایت‌های دایکندی، هرات، جوزجان و بغلان نیز ثبت شده است.

سینا شنا منصور، معاون لوی سارنوالی در امور منع خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال در این نشست گفت نسبت به سال‌های قبل ثبت خشونت در برابر زنان افزایش یافته است.

او افزود در شش ماه سال روان مالی، ۱۱۷۹ قضیه خشونت در برابر زنان در لوی سارنوالی ثبت و رسیدگی شده است.

خانم منصور گفت که خشونت در برابر زنان از لحاظ نوعیت در مواردی افزایش و در مواردی نیز کاهش را نشان می‌دهد.

معاون لوی سارنوالی افغانستان گفت: “در ۱۳۹۸ قضیه تجاوز جنسی در سراسر افغانستان ۷۴ قضیه داشتیم؛ اما در ۱۳۹۹، ما ۱۲۱ قضیه تجاوز جنسی را ثبت و به آن رسیدگی صورت گرفته است. قضایای مجبورکردن به خودکشی ۴۱ قضیه در سال ۱۳۹۸ بوده، در حالی که در سال ۱۳۹۹ ما ۲۰ قضیه را داشتیم”.

به گفتۀ وی، مجروحیت که منجر به مرگ زنان شده، از ۴۶ قضیه در ۱۳۹۸ خورشیدی به ۸۰ مورد در سال روان افزایش یافته است.

خانم منصور افزود که لوی سارنوالی در ایام قرنطین بر اساس فرمان‌های رییس جمهور افغانستان، ۳۵۸ زن محبوس را رها کرده است.