• انتشار: 13 آوریل 2018
  • ساعت: 01:23
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27444
پرینت
 سازمان ملل:

«در ۳ ماه اول سال میلادی بیش از ۲ هزار غیرنظامی افغان کشته و یا زخمی شدند»

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در گزارشی گفته است که طی سه ماه نخست سال جاری میلادی ۲۲۵۸ غیرنظامی افغان طی درگیری های مختلف کشته و یا زخمی شده اند.

دفتر سازمان ملل متحد امروز (پنجشنبه) در گزارشی اعلام کرد که براساس آمارهای ثبت شده این دفتر از تلفات غیرنظامیان افغان طی سه ماه اول سال جاری میلادی، ۲۲۵۸ تن جان خود را در حوادث و درگیری های مختلف از دست داده و یا زخمی شده اند.

این دفتر با بیان اینکه طی این مدت ۷۶۳ تن کشته شده و ۱۴۹۵ تن دیگر زخمی شده اند، افزوده که این آمار تقریبا مشابه آمار تلفات غیرنظامیان در مدت زمان مشابه در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی بوده است.

براساس گزارش این دفتر، تلفات غیرنظامیان ناشی از تحرکات گروه های مسلح مخالف دولت افزایشی ۶ درصدی نسبت به سال گذشته داشته، و اما تلفات ناشی از فعالیت های نیروهای دولتی طی این مدت نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی، ۱۳ فیصد کاهش را نشان می دهد.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا «یوناما» می افزاید که حملات انتحاری، انفجار ناشی از مواد منفجره از قبل جاسازی شده و حملات پیچیده از اصلی ترین عامل های تلفات غیرنظامیان افغان است.

بر اساس گزارش، درگیری‌های زمینی دومین عامل تلفات غیرنظامیان و پس از آن قتل های عمدی و هدفمند، مواد انفجاری باقی ‌مانده از جنگ و حملات هوایی، از دیگر عوامل تلفات غیرنظامیان بوده است.

یوناما علاوه کرده است که تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات و تحرکات گروه های مسلح مخالف دولت در این سه ماه منجر به مرگ ۵۱۱ تن و زخمی شدن ۹۸۹ غیرنظامی شده که در مقایسه با آمار سال گذشته افزایشی ۶ فیصدی را نشان می دهد.

براساس گزارش دفتر سازمان ملل متحد، فعالیت های نیروهای امنیتی طرفدار دولت منجر به مرگ ۱۷۶ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۳۱ تن طی این مدت شده است، که این آمار کاهشی ۱۳ درصدی را نسبت به آمار سال گذشته نشان می دهد.

یوناما می گوید با این وجود نیروهای امنیتی طرفدار دولت مسبب ۱۸ فیصد از تلفات غیرنظامیان طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی بوده اند، که ۱۱ درصد را نیروهای امنیتی ملی افغانستان، ۲ درصد را نیروهای بین المللی، ۴ درصد را نیروهای نامشخص طرفدار دولت و یک درصد را نیز گروه های مسلح طرفدار دولت مرتکب شده اند.

حملات هوایی نیز طی این مدت ۶۷ کشته و ۷۵ زخمی برجای گذاشته که آماری تقریبا مشابه نسبت به سال گذشته دارد. در این مورد نیز، نیروی هوایی افغانستان ۳۵ فیصد تلفات غیرنظامیان را مرتکب شده، ۳۵ فیصد دیگر را نیروهای خارجی و باقی مانده آمار را نیروهای نامشخص طرفدار دولت مرتکب شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.