• انتشار: 22 اکتبر 2019
  • ساعت: 00:46
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38896
پرینت
نیویارک تایمز:

در یک سال گذشته امریکا ۲ هزار سرباز خود را مخفیانه از افغانستان خارج کرده است

با احتساب کاهش دوهزار نفری نیروهای امریکایی در افغانستان، در حال حاضر شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به حدود ۱۲ هزار سرباز رسیده است.

جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان گفته است ایالات متحده‌ی امریکا از سال گذشته تا کنون حدود دوهزار سرباز را به تدریج و مخفیانه از افغانستان خارج کرده است.

نیویارک تایمز به نقل از آقای میلر گزارش داد با کاهش دوهزار نفری، در حال حاضر شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به حدود ۱۲ هزار سرباز رسیده است.

در همین حال شماری دیگر از مقام‌های امریکایی و افغان مشروط به افشانشدن نام‌شان به نیویارک تایمز گفته‌اند شمار نیروهای امریکایی در افغانستان در نهایت به ۸ هزار و ۶۰۰ سرباز [تقریبا به اندازه‌ ای که در پیش‌نویس توافق‌نامه‌ی طالبان با امریکا که ماه گذشته از سوی ترمپ منتفی اعلام شد] کاهش خواهد یافت.

به نقل از این مقام‌ها، امریکا به‌جای یک دستورالعمل رسمی برای خروج، نیروها را به تدریج خارج می‌کند. نیویارک تایمز همچنان به نقل از این مقام‌ها گزارش داد امریکا حتی بی آنکه با طالبان به توافق برسد، چند هزار نیرویش را به تدریج از افغانستان خارج می‌کند.

از سویی هم یک مقام بلندپایه افغان گفت دولت افغانستان با این شیوه‌ی کاهش نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان موافقت کرده، اما در مورد زمان‌‎بندی آن چیزی نگفته است.

این در حالی است که مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۹ میزان) هنگام سفرش به افغانستان به خبرنگارانی که با او در این سفر همراه بوده‌اند، گفت امریکا می‌تواند شمار نیروهای خود را در افغانستان تا به ۸ هزار و ۶۰۰ سرباز کاهش دهد و این امر روی مبارزه علیه تروریزم در افغانستان تاثیر نمی‌گذارد. او گفت خروج این نیروها تنها در صورت توافق صلح با طالبان انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.