اجتماعیبرگزیده ها

در گفتگوهای صلح باید سازمان ملل، برخی از کشور همسایه و زنان حضور داشته باشند

 

موسسه “برابری برای صلح و دموکراسی” همزمان با نشست چهار جانبه مذاکرات صلح در کابل “همایش ملی پیرامون صلح و دموکراسی” برگزار کرد.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز دوشنبه در این نشست؛ نبود زنان در مذاکرات صلح را یک مشکل اساسی بیان کرد و افزود که نیمی از جمعیت کشور در مذاکرات صلح نادیده گرفته شده است.

در همین حال؛ ودیر صافی، استاد دانشگاه کابل؛ نیز نبود نمایندگان سازمان ملل و کشورهای ایران، هند و روسیه را یک مشکل اساسی خواند.

آقای صافی افزود که بدون حضور نمایندگان سازمان ملل این نشست ها و مذاکرات جنبه عملی پیدا نخواهد کرد.

طی دو هفته گذشته، این دومین مذاکرات چهار جانبه –افغانستان، امریکا، چین و پاکستان- است که برای رسیدن به صلح برگزار می شود.

فهیم دشتی، فعال مدنی اما می گوید که نشست چهار جانبه صلح برای افغانستان نیست، بلکه این نشست برای تامین منافع کشورهای ابرقدرت است و مقدار کمی نیز صلح افغانستان مطرح است.

او گفت: زمینه های صلح در افغانستان آمده است؛ چه کسی بخواهد، چه کسی نخواهد؛ منافع اقتصادی کشورهای ابرقدرت ایجاب می کند که صلح را در کشور تامین کنند.

سیما سمر در قسمتی از سخنانش گفته بود: زمانی صلح در افغانستان برقرار خواهد شد که هیچ شهروندی از انتحار، انفجار، قتل، اختطاف و اختلافات فومی و مذهبی هراسی نداشته باشد و آزادانه در جاده‌ها گشت و گذار کند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر از دولت خواست که برای از بین بردن فرهنگ معافیت تلاش کند و نظام عدلی و قضایی را با افراد صادق و فعال قدرتمند بسازد.

وی با تأکید بر اینکه دولت و ملت باید یک صدا یک شرایط معین ملی را برای صلح ایجاد کنند تصریح کرد: جنگ و بی‌عدالتی بس است، زیرا قربانی‌های جنگ مردم عادی بوده اند و از این ناحیه متضرر شده اند.

این در حالی‌است که نشست چهار جانبه میان کشور‌های افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا امروز در کابل برگزار شد. هفته گذشته نیز مشابه این مذاکرات در اسلام آباد پاکستان برگزار شده بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا