• انتشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۱۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 20042
پرینت

در نشست مسکو؛ طالبان به مذاکره مستقیم با مقام های افغانستان دعوت شد

اشتراک کنندگان نشست افغانستان در مسکو پایتخت روسیه از طالبان خواسته اند که گفتگوهای رو در رو را با مقامات افغان آغاز کند. همچنان از جامعه جهانی نیز خواسته شد به روند آشتی ملی در افغانستان کمک کند.

خبرگزاری انترفاکس روسیه به نقل از وزرات خارجه این کشور نوشته است که در نشست روز جمعه ۱۴ اپریل ۲۰۱۷  در مسکو، اشتراک کنندگان بین المللی از طالبان افغان خواسته اند که با مقامات کابل مذاکرات مستقیم را آغاز کنند.

در اعلامیه خبری که در پایان این نشست در وب سایت وزارت خارجه آلمان برای معلومات رسانه ای به نشر رسیده، آمده است: «از رهبری تحریک طالبان خواسته شد که به جای جنگ، در مسیر آشتی ملی با مقامات افغان به خاطر مذاکرات صلح رو در رو بنشینند».

در این خبرنامه اضافه شده که اشتراک کنندگان این گردهمایی “در مجموع پذیرفته اند که نشست های مشورتی در مسکو ادامه پیدا کند”.

وزارت خارجه روسیه اضافه کرده است: «شرکت کنندگان این گردهمایی مشورتی از جامعه جهانی خواسته که برای رسیدن به آشتی ملی در افغانستان، با این کشور همکاری های همه جانبه صورت گیرد».

این نشست به میزبانی روسیه در پایتخت این کشور برگزار شد تا راه حلی برای مشکل افغانستان پیدا گردد. وزیران خارجه، معاونان و نمایندگان ویژه از افغانستان، هندوستان، ایران، قرغیزستان، چین، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در این اجلاس اشتراک کرده بودند.

در خبرنامه وزارت خارجه روسیه اضافه شده است: «در این اجلاس از ایالات متحده امریکا نیز دعوت شده بود، اما به دلیلی نامعلوم در این نشست اشتراک نکرد».

پیش از این اجلاس ویلادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مصاحبه ای با شبکه رادیو تلویزیون “میر” در کشورش گفت که بسیاری از کشورهای جهان به طریقه های گوناگون با طالبان تماس دارند. وی افزود که برای یک اجماع ملی در این کشور نیاز است که با تمام جوانب ارتباط برقرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.