• انتشار: 10 آگوست 2020
  • ساعت: 21:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46962
پرینت
هر شرکت کننده زن 50 و هر شرکت کننده مرد 30 هزار افغانی سفر خرجی گرفتند

در مجموع نزدیک ۱۲۳ میلیون افغانی به شرکت کنندگان لویه جرگه مشورتی صلح سفر خرجی داده شد

هرچند در مورد هزینۀ کلی برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح پیش از این نقدونظرهای زیادی بیان شده ‌است، اما پرسش‌های مردم در مورد چگونگی مصرف ۳۳۰ میلیون افغانی تا هنوز بی‌پاسخ مانده است.

شماری از اشتراک‌کنندگان لویه‌جرگۀ مشورتی صلح به شرط فاش‌نشدن نام‌های‌شان گفتند در پایان روز سوم جرگه، به هر اشتراک‌کنندۀ مرد، ۳۰ هزار افغانی و به هر اشتراک‌کنندۀ زن، ۵۵ هزار افغانی سفرخرجی داده شده است.

با احتساب تعداد شرکت کنندگان در لویه جرگه مشورتی می توان گفت حکومت دست‌کم ۱۲۳ میلیون افغانی به اشتراک‌کنندگان این جرگه سفر خرجی داده است.

هرچند در مورد هزینۀ کلی برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح پیش از این نقدونظرهای زیادی بیان شده ‌است، اما پرسش‌های مردم در مورد چگونگی مصرف ۳۳۰ میلیون افغانی تا هنوز بی‌پاسخ مانده است.

به گفتۀ اشتراک‌کنندگان جرگه مشورتی صلح، این امتیاز با توجه به دوری ولایت، وضعیت امنیتی و شناخت اشتراک‌کنند‌گان با اعضای رهبری لویه‌جرگه مشورتی صلح، بیشتر می‌شده است.

کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح تا کنون آمار دقیقی از سفر خرجی اشتراک‌کنند‌گان ارایه نکرده است، اما حجت‌الله مجددی، رئیس مطبوعات واحد عملیاتی و سخنگوی این کمیسیون می‌گوید تا کنون روند توزیع سفرخرجی اشتراک‌کنندگان ادامه دارد و آنان نمی‌توانند آمار دقیقی ارایه کنند.

به گفتۀ آقای مجددی، برای اشتراک‌کنند‌گانی که از ولایت‌های دوردست آمده‌اند، امتیاز بیش‌تری در نظر گرفته شده است.

آقای مجددی می‌گوید آنان در حال توحید کارهای انجام شده‌اند و در پایان، گزارش کلی از کارکرد و مصارف جرگه را در اختیار رسانه‌ها قرار خواهند داد.

از سویی هم، مسئولان وزارت دولت در امور صلح می‌گویند اکنون شریک‌ساختن هرگونه معلومات در باره مقدار دقیق امتیازی که اشتراک‌کنند‌گان جرگۀ مشورتی صلح به دست می‌آورند، پیش از وقت است.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت می‌‌گوید، در این جرگه ۳ هزار و ۴۹۰ تن از سراسر کشور اشتراک کردند که از این میان، ۷۳۲ تن آنان زنان بوده‌اند.

شماری از شهروندان کشور می‌گویند، جرگۀ مشورتی صلح نمایشی بیش نبود و تصمیم رهایی زندانیان را امریکایی‌ها از قبل گرفته‌ بودند.

کریم خرم، از نزدیکان حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین کشور نیز در برگۀ توییترش نوشته است جرگۀ مشورتی صلح قطع‌نامۀ مناسبی صادر کرد، اما پیش از پایان کار این جرگه، به جز ۱۶۵ زندانی، مابقی ۴۰۰ زندانی طالب از بند رها شده بودند.

پیش از این نیز برگزاری جرگه و مصارف و مقدار پولی که برای برگزاری جرگۀ مشورتی صلح از سوی رئیس جمهور غنی اختصاص داده شده بود، با انتقاد تند شهروندان روبه‌رو شده بود. جرگۀ مشورتی صلح روز جمعه، هفدهم اسد با حضور ۳۴۰۰ تن برگزار گردید و تا روز یک‌شنبه، نوزدهم اسد ادامه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.