• انتشار: ۷ دلو ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۱:۲۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41170
پرینت
هشدار پیشاپیش اتحادیه اروپا به دولت تازه افغانستان

در مبارزه با فساد جدی عمل نشود حمایت کننده های مالی از دست می روند

سازمان شفافیت بین‌المللی روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته با نشر گزارش سالانه‌ی خود اعلام کرد تلاش‌ها در راستای مبارزه با فساد در افغانستان از سال ۲۰۱۸ میلادی به این طرف پیشرفتی نداشته و افغانستان در رده ده کشور فاسد جهان قرار دارد.

چهار روز پس از نشر گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی در مورد فساد، اکنون اتحادیه‌ی اروپا گفته است در صورتی که تلاش‌های دولت جدید افغانستان در راستای مبارزه با فساد نتایج ملموسی در پی نداشته باشد، افغانستان تمویل کنندگان بین‌المللی‌اش را از دست خواهد داد.

این اتحادیه در یک پیام تویتری گفته است یافته‌های سازمان شفافیت بین‌المللی در شاخص جهانی فساد ۲۰۱۹ میلادی نشان می‌دهد که افغانستان هنوز هم در جمع فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد.

اتحادیه اروپا افزوده است: «تلاش‌های مبارزه با فساد دولت جدید باید نتایج ملموسی به همراه داشته باشد، در غیر آن افغانستان تمویل‌کنندگان جهانی را از دست خواهد داد.»

سازمان شفافیت بین‌المللی روز پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته با نشر گزارش سالانه‌ی خود اعلام کرد تلاش‌ها در راستای مبارزه با فساد در افغانستان از سال ۲۰۱۸ میلادی به این طرف پیشرفتی نداشته و افغانستان در رده ده کشور فاسد جهان قرار دارد.

در گزارش این سازمان که در مورد فساد در ۱۸۰ کشور جهان به‌شمول افغانستان به نشر رسیده، آمده است افغانستان در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ همچنان از ۱۰۰ امیتاز، ۱۶ امیتاز را به دست آورده است.

براساس این گزارش: «افغانستان در سال ۲۰۱۷ از ۱۰۰ امتیاز، ۱۵ امتیاز کسب کرده بود، در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۱۶ امتیاز افزایش یافت ولی در سال ۲۰۱۹ پیشرفتی صورت نگرفته است و افغانستان یک بار دیگر ۱۶ امتیاز گرفت.»

از سویی هم، اتحادیه اروپا در حالی به دولت جدید افغانستان هشدار داده است که هنوز نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری کشور اعلام نشده و مشخص نیست که چه کسی عهده‌دار دولت جدید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.