امنیت و جرایم

در ماه جون ۷۰۰ وسیله نقلیه جنگی نیروهای دولتی به دست طالبان افتاد

مجله فوربز روز چهارشنبه، نهم سرطان، با نشر گزارشی گفته است که این تعداد وسایط نیروهای امنیتی تنها در ماه جون به دست طالبان افتاده است. این مجله از دست دادن این مقدار تجهیزات را تکان‌دهنده خوانده و گفته است که نیروهای دولتی در بیش‌تر مواقع وسایط و تجهیزات‌شان را بدون درگیری در میدان جنگ رها کرده‌اند.

مجله فوربز تصریح کرده است که این آمار از یک گزارش تحقیقی منبع باز که در «وبلاگ اوریکس» منتشر شده، به‌ دست آمده است. وبلاک اوریکس صدها عکس و مطلبی که توسط طالبان در شبکه‌های اجتماعی نشر شده‌ را بررسی کرده است.

معلومات این وبلاک نشان می‌دهد که تا روز گذشته، ۷۱۵ واسطه نقلیه سبک و ۶۵ واسطه منهدم شده به دست طالبان افتاده است. در این گزارش گفته شده که ممکن است تجهیزات و وسایل بیش‌تری به دلیل ضبط نشدن تصاویر به دست طالبان افتاده باشد.

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، نیروهای امنیتی افغانستان با ۲۶ هزار وسیله نقلیه از جمله ۱۳ هزار تانک هاموی با مارک‌های مختلف عملیات می‌کرد، در حالی که میتزر (نام خبرنگار) می‌نویسد که در مجموع ۲۵ هزار هاموی تا سال ۲۰۲۱ به افغانستان منتقل شده است. براساس معلومات این گزارش، دولت افغانستان به طور میانگین در هر هفته ۱۰۰ هاموی را از دست داده است.

مجله فوربز گفته است که طالبان از تانک‌های هاموی برای نفوذ به ساحات زیر کنترل دولت و بمب‌گذاری‌های انتحاری مرگ‌بار استفاده کرده‌اند.

این گزارش در حالی نشر شده که در جریان ماه‌های اخیر طالبان به پیش‌روی قابل ملاحظه‌ای دست یافته‌اند. گروه طالبان در جریان یک ماه اخیر بیش از ۸۰ ولسوالی را تصرف کرده‌ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا