• انتشار: ۵ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۳:۳۵
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29487
پرینت
ائتلاف بزرگ ملی هشدار داد

در صورت عدم استفاده از انگشت نگاری نتایج انتخابات را نمی پذیریم

ائتلاف بزرگ ملی هشدار داد که اگر کمیسیون مستقل انتخابات از دستگاه‌ انگشت‌نگاری در انتخابات آینده پارلمانی استفاده نکند، نتایج انتخابات را قبول نخواهند کرد.

ائتلاف بزرگ ملی هشدار داد که اگر کمسیون مستقل انتخابات از دستگاه‌های انگشت‌نگاری در انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان استفاده نکند، نتایج انتخابات را قبول نخواهند کرد.

کمسیون مستقل انتخابات روز گذشته اعلام کرد که در صورت نرسیدن دستگاه‌های انگشت نگاری برای استفاده در روز انتخابات، انتخابات با همان روش قبلی برگزار خواهد شد.

انگشت نگاری از رأی‌دهندگان در انتخابات پارلمانی از خواسته‌های اصلی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان بوده است.

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان در پی ‌فشارهای ائتلاف بزرگ ملی، تصمیم براستفاده از دستگاه انگشت نگاری را در روند رأی‌دهی اعلام کرد.

با این اقدام کمسیون، ائتلاف بزرگ ملی هم به اعتراض خود پایان داد و خیمه‌های خود را از مقابل دفاتر کمسیون مستقل انتخابات جمع و دفاتر بسته ولایتی کمسیون انتخابات در ولایت‌های بلخ و قندهار را باز کرد.

گفته اند که تاکنون در حدود ۴۵۰۰ دستگاه انگشت‌نگاری به افغانستان منتقل شده است. مقام‌های افغان وعده داده‌اند که تا یک هفته دیگر ۲۱هزار دستگاه انگشت‌نگاری برای ۲۱ هزار مرکز رأی‌دهی به افغانستان منتقل خواهد شد.

این درحالی است که فقط ۲۳ روز به برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان باقی مانده و نگرانی‌ها از نرسیدن به موقع و نحوه استفاده و حفاظت از اطلاعات این دستگاه‌ها وجود دارد.

نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند کمسیون مستقل انتخابات برای آنها پاسخ روشن نداده که در مدت زمان اندکی که به برگزاری انتخابات مانده، استفاده از دستگاه‌های انگشت نگاری چقدر عملی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.