• انتشار: 26 ژوئن 2019
  • ساعت: 10:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35281
پرینت
دبیر کل ناتو:

در صورت شکست مذاکرات صلح، در افغانستان می مانیم

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو تاکید کرد در صورت عدم توافق صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان، نیروهای ناتو در افغانستان حضور خواهند داشت.

ینس استولتنبرگ در آستانه نشست وزیران دفاع ناتو بار دیگر به ادامه کمک این پیمان به قوای افغان تا سال ۲۰۲۴ میلادی تاکید کرد، اما گفت که ادامه و چگونگی حضور قوای ناتو را در افغانستان، متن توافقنامه احتمالی صلح و خواست دولت آن کشور تعیین خواهد کرد.

خروج کامل قوای خارجی از افغانستان یکی از شرایط طالبان برای مذاکرات صلح افغانستان است.

آقای ستولتنبرگ، روز سه‌شنبه (۴ سرطان) به خبرنگاران گفت که ناتو و متحدان آن از مذاکرات صلح میان ایالات متحده و طالبان حمایت می‌کنند.

سرمنشی ناتو تاکید کرد که در صورت عدم توافق صلح میان طالبان و حکومت افغانستان، نیروهای آن پیمان در افغانستان حضور خواهند داشت.

این مقام ارشد ناتو، حضور تروریستان داعشی را در افغانستان نگران کننده خواند و گفت که این گروه تلاش می‌کند تا قلمرو خویش را افزایش دهد.

در همین حال، کی بیلی هاچیسون، نماینده دایمی ایالات متحده در ناتو گفت که آنان از نیروهای امنیتی افغان حمایت می‌‎کنند و به جنگ با تروریزم در افغانستان ادامه می‌دهند.

خانم هاچیسون به اشاره به تماس‌های زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفت:”امیدواریم به زودترین فرصت ممکن پیشرفت را در روند صلح افغانستان شاهد باشیم، هرچند دست یافتن به پیشرفت کار آسانی نیست. . فکر می‌کنم که وی (خلیلزاد) پیشرفت واقعی خواهد داشت”.

قرار است نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو روز چهارشنبه (۵ سرطان) در شهر بروکسل، پایتخت بلجیم برگزار شود.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان در بخشی از این نشست که به بحث روی مسایل افغانستان اختصاص یافته است، شرکت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.