• انتشار: ۳ سنبله ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۳:۳۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 47646
پرینت

در شش ماه گذشته ۲۷ باب مکتب به دلیل حوادث طبیعی تخریب شده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد تنها در ۴۰ روز گذشته، هفت باب مکتب از سوی طالبان و افراد ناشناس در شش ولایت به آتش کشیده شده و یا تخریب شده است.

 وزارت معارف کشور می‌گوید در شش ماه اول سال مالی جاری، ۲۷ باب مکتب و یک آمریت معارف بر اثر حوادث طبیعی در ده ولایت به‌ طور جزئی تخریب شده است.

نوریه نزهت، سخن‌گوی وزارت معارف امروز (دوشنبه، ۳ سنبله) گفت این مکاتب به دلیل سیلاب‌ها، باران‌های شدید موسمی، توفان، زمین‌لرزه و برف‌کوچ در ولایت‌های بدخشان، بغلان، پنجشیر، تخار، سرپل، سمنگان، فاریاب، فراه، لغمان و میدان‌وردک تخریب شده است.

خانم نزهت توضیح داد از این میان، پنج باب مکتب و یک آمریت معارف در ولسوالی نهرین بغلان، یک باب مکتب در مرکز بدخشان، یک باب مکتب در ولسوالی «دره»ی پنجشیر، یک باب مکتب در ولسوالی «عنابه» پنجشیر، یک باب مکتب در ولسوالی چال ولایت تخار و یک باب مکتب دیگر در ولسوالی سانچارک سرپل تخریب شده است.

او همچنان گفت در شش ماه اول سال مالی جاری، دو باب مکتب در ولسوالی «روی دوآب» سمنگان، دو باب مکتب در ولسوالی خرم‌سارباغ سمنگان، یک باب مکتب در شهر ایبک سمنگان و یک باب مکتب در ولسوالی بلچراغ فاریاب تخریب شده است.

همین‌طور، شش باب مکتب در ولسوالی شیب‌کوه فراه، سه باب مکتب در ولسوالی خاک سفید فراه، یک باب مکتب در ولسوالی علینگار لغمان و دو باب مکتب دیگر در ولسوالی نرخ ولایت میدان‌وردک به اثر آفات طبیعی تخریب شده است.

سخن‌گوی وزارت معارف در مورد تخریب و به آتش‌کشیدن مکاتب از سوی طالبان و افراد ناشناس جزئیات نداد، اما روز گذشته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد تنها در ۴۰ روز گذشته، هفت باب مکتب از سوی طالبان و افراد ناشناس در شش ولایت به آتش کشیده شده و یا هم تخریب شده است.

به نقل از اعلامیه‌ی این کمیسیون، این مکاتب در ولایت‌های تخار، بادغیس، فاریاب، بلخ، غزنی و میدان‌وردک تخریب و یا به آتش کشیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.