• انتشار: 10 اکتبر 2019
  • ساعت: 13:28
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38555
پرینت
کمیته‌ی تصفیه‌ی کابل بانک:

در شش ماه گذشته ۲۵ میلیون دالر از بدهکاران کابل بانک به دست آمده است

مسئولان این کمیته در این نشست توضیح دادند در شش ماه گذشته کمیته‌ی تصفیه‌ی کابل بانک، ۱۶ جایداد بدهکاران کابل به ارزش ۱۲ میلیون دالر را به وزارت مالیه انتقال داده‌ اند. به گفته‌ی آنان، روند انتقال مبلغ ۱۳ میلیون دالر از این بدهکاری‌ها نیز در جریان است.

مسئولان کمیته‌ی تصفیه‌ی کابل بانک گفتند در شش ماه گذشته ۲۵ میلیون دالر از بدهکاران این بانک به دست آمده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی ارگ ریاست‌جمهوری به نشر رسیده، آمده است مسئولان این کمیته‌ها این گفته‌ها را دیروز (چهارشنبه، ۱۷ میزان) در جلسه‌ی «چگونگی پیشرفت تصفیه و حصول بدهکاری‌های کابل بانک» در ارگ مطرح کردند.

به نقل از اعلامیه، مسئولان این کمیته در این نشست توضیح دادند در شش ماه گذشته کمیته‌ی تصفیه‌ی کابل بانک، ۱۶ جایداد بدهکاران کابل به ارزش ۱۲ میلیون دالر را به وزارت مالیه انتقال داده‌ اند. به گفته‌ی آنان، روند انتقال مبلغ ۱۳ میلیون دالر از این بدهکاری‌ها نیز در جریان است.

همچنان مسئولان کمیته‌ی تصفیه‌ی کابل بانک با اشاره به حصول بدهکاری‌های خلیل‌الله فروزی، از سهام‌داران این بانک افزودند آقای فیروزی ۱۴ میلیون دالر از بدهی‌هایش را پرداخت کرده است.

آنان تأکید کردند روند حصول ۱۸ میلیون دالر بدهکاری او نیز نهایی شده و به زودی به حکومت سپرده خواهد شد.

افزون بر این، در اعلامیه‌ی ریاست‌جمهوری آمده است کار حصول جایدادهای بدهکاران کابل‌بانک که در خارج از کشور می‌باشند، نیز جریان دارد.

این بانک حدود ۹ سال پیش در سال ۲۰۱۰ میلادی ورشکست شد. از آن پس دولت افغانستان مدیریت آن را بر عهده گرفت و دادگاه عاملان ورشکستی آن را به زندان محکوم کرد.

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی این پرونده را از نو باز کرد و براساس حکم دادگاه عالی آقای فروزی و شیرخان فرنود، از بنیان‌گذاران اصلی کابل بانک هر یک به ده سال زندان و پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیون دالر پول اختلاس شده و بهره آن محکوم شدند.

آزادی آقای فیروزی پس از سپری‌کردن حدود پنج سال محکومیت‌اش در زندان حدود دو ماه پیش در رسانه‌ها خبرساز شد.

همزمان با آن رحمت‌الله نبیل، از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری کشور ادعا کرده بود که رییس جمهور غنی، خلیل‌الله فروزی را در بدل ۳۰ میلیون دالر امریکایی از زندان آزاد کرده است. ارگ ریاست جمهوری اما این ادعا را رد کرد و آن را «بی‌بنیاد، عوام‎فریبانه و کمپاینی» خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.