• انتشار: 15 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4360
پرینت

در شش ماه گذشته بیش از ۳ هزار نفر بر اثر دیابت جان باختند

مقام های وزارت صحت عامه می گویند که در جریان شش ماه گذشته سال جاری در کشور بیش از ۳٫۵ هزار تن به دلیل بیماری دیابت یا شکر جان خود را از دست داده اند.

داکتر قمرالدین صدیقی، ‌مشارو وزارت صحت عامه که امروز در مراسم بزرگداشت از روز جهانی مبارزه با بیماری شکر در کابل صحبت می کرد، با اشاره به این آمار گفت که شمار مبتلایان به بیماری شکر در کشور و سطح جهان رو به افزایش است.

وی تصریح می کند: “اخرین امار که در جریان شش ماه اخیر در مراکز جمع آوری معلومات ما در ولایات  به ثبت رسیده است، نشان می دهد که در شش ماه اخیر، ۳۵۶۷ تن بدلیل بیماری شکر جان  در شفاخانه ها و مراکز صحی کشور جان خود را از دست دادند”.

بیماری دیابت یا شکر یک بیماری مزمن است که از اثر افراز ناکافی هورمون إنسولین به وجود می آید.

به اساس آمار سازمان صحی جهان،‌ هم اکنون ۳۶۷ میلیون نفر در جهان از بیماری شکر یا دیابت رنج می برند و پیش بینی می شود که این رقم تا چند سال دیگر دوبرابر خواهد شد.

روز گذشته برخی از نمایندگان مجلس نیز گفتند که حدود ۲ میلیون نفر در کشور مورد تهدید بیماری دیابت یا شکر می باشد که اگر پیشگیری نشود، عواقب بدی را خواهد داشت.

آگاهان امور صحی می گویند ورزش، به ویژه قدم زدن، استفاده از روغن مایع، تنظیم برنامه غذایی، برای پیشگیری بیماری شکر مفید است. اما به گفته ی آنان، بیشتر مردم در افغانستان به دلیل سطح پایین آگاهی شان، کمتر به این توصیه ها توجه می کنند.

آنان هشدار می دهد، اگر این بیماری کنترول نشود، زمینه برای ابتلا به بیماری های قلبی، اختلال بینایی، سرطان و دسایر  بیماری ها در کشور بیشتر خواهد شد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.