• انتشار: 5 آگوست 2020
  • ساعت: 17:44
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 46657
پرینت
گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان داد

در سه روز آتش بس عید ۱۵۴ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شدند

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر که امروز چهارشنبه، پانزدهم اسد نشر شد، آمده در روزهای عید، کشور شاهد ۷ رویداد امنیتی بوده که در آن ۳۲ تن جان باخته‌ و ۱۲۲ تن دیگر زحمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارشی گفت به‌رغم اعلام آتش‌بس سه‌روزه در روزهای عید، غیرنظامیان هم‌چنان قربانی درگیری‌ها بوده‌اند. یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که به‌طور میان‌گین روزانه ۳۸ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

در این گزارش که امروز چهارشنبه، پانزدهم اسد نشر شد، آمده در روزهای عید، کشور شاهد ۷ رویداد امنیتی بوده که در آن ۳۲ تن جان باخته‌ و ۱۲۲ تن دیگر زحمی شده‌اند.

 در گزارش کمیسون مستقل حقوق بشر آمده که در تاریخ نهم اسد، در حمله موتربمب بر یک پاسگاه نظامی در پل‌علم، مرکز ولایت لوگر، ۴ تن کشته شدند و ۵۷ تن دیگر زخمی شدند.

براساس این گزارش، در پی پرتاب نارنجک از سوی افراد ناشناس در ناحیه دوازدهم شهر هرات، ۱۵ غیرنظامی زخمی شدند.

 در این گزارش هم‌چنان آمده در پی انفجار ماین‌ کارگذاری شده در قریه «یکه‌وریه» ولسوالی دهراوود ولایت ارزگان، چهار تن به شمول زنان و کودکان کشته شدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت در تاریخ یازدهم اسد، مخالفان مسلح دولت یک کنش‌گر مدنی به نام عصمت‌الله سلام را در ولایت غزنی از موتر پایین کرده و به قتل رسانده‌اند.

در گزارش کمیسیون آمده که در تاریخ دوازدهم اسد، در حمله مهاجمان مسلح به زندان ننگرهار، دست‌کم ۲۰ تن به شمول نیروهای امنیتی جان باخته و ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

کمیسیون حقوق بشر در بخشی از این گزارش تصریح کرد در تیراندازی نیروهای اردوی ملی از پاسگاه سنگ مرمر ولسوالی برکی‌برک ولایت لوگر، دو غیرنظامی جان باخته‌اند. کمیسیون حقوق بشر گفته که این رویداد را بررسی می‌کند.

در بخشی از این گزارش آمده در تیراندازی نیروهای پولیس خیزش مردمی در منطقه «پوزه‌نیازی» پل‌علم ولایت لوگر، یک غیرنظامی کشته شده است.

 کمیسیون افزود در تاریخ نهم اسد، در پی حملات راکتی مرزبانان پاکستانی در ولسوالی اسپین‌بولدک ولایت کندهار، ۱۰۴ تن کشته و زخمی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.