اقتصاد

در سال جاری صادرات افغانستان به آسیای میانه  افزایش و به پاکستان کاهش یافته است

مقامات امارت اسلامی می گویند میزان صادرات افغانستان به کشورهای آسیای میانه در سال جاری خورشید افزایش یافته است.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری اعلام کرد حجم صادرات افغانستان به کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان در سال جاری خورشیدی سی و سه میلیون و واردات از این کشورها بیش از دو میلیارد دالر برآورد شده است.

محمد یونس مهمند، رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری امارت اسلامی، گفت:«واردات ما از کشورهای آسیای میانه در سال جاری بیش از دو میلیارد دالر بوده است.»

اتاق تجارت و سرمایه گذاری اما آمار دقیقی از حجم تجارت افغانستان با کشورهای آسیای میانه در سال گذشته ارائه نکرده است.

از سویی هم مسئولین اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان می گویند حجم تجارت بین دو کشور در سال جاری خورشیدی بیست و شش درصد کاهش یافته است.

نقیب الله صافی، رئیس این اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان، گفت:«دلایل زیادی وجود دارد. اولین مشکل مشکلات حمل کالاها در بنادر است و دلیل دوم اعمال برخی محدودیت ها بر تجارت از سوی سیستم بانکی پاکستان می باشد که سبب کاهش واردات کالاها به افغانستان شد.»

مسئولین وزارت مالیه طالبان نیز می گویند در نزدیک به پنچ ماهی که از تاسیس امارت اسلامی می گذرد عایدات گمرکی در شمال افغانستان به دلیل تجارت و ترانزیت کشورهای آسیای مرکزی و جنوب آسیا افزایش یافته است.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، گفت از زمان تاسیس امارت اسلامی تاکنون بیش از هشت هزار لاری حاوی کالاهای تجاری کشورهای آسیای میانه و جنوب آسیا جهت ترانزیت از خاک افغانستان استفاده کرده اند.

این در حالی ست که کارشناسان اقتصادی می گویند افزایش روابط تجاری افغانستان با تمام کشورهای دنیا به عایدات طالبان کمک می کند.

حمید عزیزی مجددی، استاد پوهنتون، گفت:«افغانستان امروزه به روابط تجاری با تمام کشورهای دنیا نیاز دارد و چنین روابطی به عایدات حکومت کمک می کند.»

به نقل از طلوع اتاق تجارت و سرمایه گذاری طالبان نیز تاکید می کند در سال جاری حجم واردات افغانستان به دلیل بی کاری، فقر و بحران اقتصادی و کاهش تقاضا در بازارها سقوط کرده است.

این همه در حالی ست که با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، امریکا و غرب تحریم هایی را علیه طالبان اعمال نمودند و دارایی های بانک مرکزی افغانستان را مسدود کردند.

بلوکه شدن پول های افغانستان وضعیت شهروندان کشور را به مرز نابودی کشانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا