برگزیده هاسیاست

در روز اول بازگشایی مرز بین افغانستان و پاکستان بیش از ۳ هزار نفر وارد افغانستان شدند

تنها چند ساعت بعد از اینکه مقامات پاکستانی اعلام کردند که گذرگاه های مرزی تورخم و چمن برای دو روز به روی مسافرینی که داراری اسناد قانونی معتبر باشد باز می شود، مقامات در ولایت ننگرهار می گویند بیش از ۳ هزار تبعه افغان از پاکستان به کشور وارد شدند.

مقامات افغان گفته اند که از صبح امروز گذرگاه‌های تورخم و چمن، به روی برگشت مسافرین افغان و پاکستانی باز شده است.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفته است که گذرگاه مرزی تورخم ساعت هفت صبح روز سه شنبه به روی افرادی باز گردید که در دو طرف این گذرگاه برای عبور در انتظار بودند.

حکومت پاکستان روز گذشته اعلام کرد که گذرگاه‌های تورخم و سپین‌بولدک – چمن را، برای دو روز به روی شهروندان افغان و پاکستانی که دارای ویزه است، می‌گشاید.

خوگیانی افزود که دروازه تورخم برای امروز و فردا باز است و سه هزار شهروند افغان دارای پاسپورت که انتظار بازشدن این گذرگاه را می‌کشیدند، وارد افغانستان شدند.

به گفتۀ خوگیانی از خاک افغانستان فقط به اتباع پاکستانی که پاسپورت دارند، اجازۀ عبور داده می‌شود.

به گفتۀ سخنگوی والی ننگرهار، گفتگوهای دیپلوماتیک جریان دارد تا این دروازه برای مدت طولانی به روی مسافرین باز باشد.

حکومت پاکستان پس از حملات انتحاری اخیر، حدود سه هفته پیش، در اقدامی که به ادعای مقام‌های آن کشور هدف آن جلوگیری از ورود تروریستان از افغانستان به پاکستان است، تورخم و سپین بولدک را به روی ترافیک مسدود کرده است.

مقامات افغان گفته اند که هنوز هم به افغانانی که پاسپورت دارند، اجازۀ ورود به پاکستان داده نمی‌شود و وسایط ترانزیتی متوقف می‌باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا