• انتشار: 30 ژانویه 2020
  • ساعت: 01:17
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41274
پرینت
هشدار تازه هند به پاکستان

در ده روز می توانیم پاکستان را با خاک یکسان کنیم

نخست وزیر هند روز (سه شنبه ۲۸ جنوری) در یک سخنرانی در حضور نظامیان هندی گفت: “پاکستان سه جنگ را (به هند) باخته است. برای قوای مسلح ما بیش از هفت روز نیاز نخواهد بود تا پاکستان را با خاک یکسان کند”.

نرندرا مودی، نخست وزیر هند هشدار داده است، در صورت جنگ تازه میان هند و پاکستان، این کشور قادر است در کمتر از ده روز پاکستان را با خاک یکسان کند.

نخست وزیر هند روز (سه شنبه ۲۸ جنوری) در یک سخنرانی در حضور نظامیان هندی گفت: “پاکستان سه جنگ را (به هند) باخته است. برای قوای مسلح ما بیش از هفت روز نیاز نخواهد بود تا پاکستان را با خاک یکسان کند”.

او حملات هوایی نظامیان هندی را بر آنچه “پایگاه تندروان در کشمیر زیر ادارۀ پاکستان خواند” به عنوان ثبوت ادعای خود برجسته کرد.

او گفت: “ما حملات را بر تروریستان در داخل خاک شان (پاکستان) انجام دادیم”.

پاکستان به سخنان تهدید آمیز مودی واکنش نشان داد و آنرا «لفاظی‌های جنگ طلبانه» نخست وزیر هند توصیف کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان امروز (چهارشنبه ۲۹ جنوری) در بیانیه‌ای، اظهارات اخیر نارندرا مودی نخست وزیر هند را منعکس کننده «عقده غیر قابل درمان هند نسبت به پاکستان» گفته است.

در این بیانیه همچنان آمده است پاکستان از جامعه بین المللی خواسته است به «لفاظی‌های جنگ طلبانه و ادامه دار رهبران هند» توجه بیشتری کنند.

وزارت امور خارجه پاکستان همچنان بیان داشته است «اقدامات تهاجمی» هند، برای صلح و امنیت منطقه تهدید آمیز است.

این دو کشور همسایه در دهه های اخیر سه جنگ را به شمول دو منازعه  شدید ۱۹۴۷ و ۱۹۶۵ بر سر مناطق کشمیر پشت سر گذاشته اند.

در ماه فبروری سال گذشته، یک گروه تندرو جیش محمد مستقر در پاکستان بر نظامیان هندی در کشمیر زیر ادارۀ هند حمله کرد که در آن رویداد ۴۰ شبه نظامی هندی کشته شد.

هند نیز در واکنش به این حمله چند محل را در کشمیر زیر ادارۀ پاکستان که به گفتۀ مقام‌های هندی “مراکز آموزشی گروه جیش محمد بود” آماج حملات هوایی قرار داد.

کشمیر در سال ۱۹۴۷ در زمان استقلال هند و پاکستان بین این دو کشور تقسم شده بود و این منطقه همواره صحنۀ رویدادهای خونین بین این دو کشور بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.