سیاست

در حاشیه نشست مسکو درباره افغانستان، هیأت هندی با تیم طالبان دیدار کرد

در حاشیه فرمت مسکو با محوریت افغانستان در روز چهارشنبه یک هیأت هندی به ریاست جی پی سینگ، دبیر مشترک وزارت امور خارجه این کشور، با تیم طالبان دیدار و گفت و گو کرد.

در حاشیه سومین دور فرمت مسکو با موضوع مشورت در مورد آینده افغانستان، نمایندگان طالبان با هیأت هندی به ریاست جی پی سینگ دبیر مشترک وزارت امور خارجه هند دیدار و گفت و گو کردند.

 این دومین دیدار دوجانبه مقامات هندی با طالبان می باشد. پیش از این دیپاک میتال، فرستاده هند در قطر، با عباس استانکزی معاون وزارت خارجه طالبان در دوحه دیدار کرده بود.

هیأت هندی به رهبری جی پی سینگ، دبیر مشترک بخش پاکستان-افغانستان-ایران وزارت امور خارجه هند، به دعوت روسیه و برای شرکت در فرمت مسکو در مورد افغانستان به پایتخت روسیه سفر کرده بود.

ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی امارت اسلامی طالبان نیز گفت هیات آنها با نماینده ویژه هند برای ایران ، پاکستان و افغانستان دیدار کرده است.

ذبیح الله مجاهد به طلوع نیوز گفت در این دیدار طرف هندی از آمادگی کشورش برای کمک های انسان دوستانه گسترده به افغانستان خبر داد. دو طرف همچنین در مورد توجه به نگرانی های یکدیگر و بهبود روابط دیپلماتیک و روابط اقتصادی گفت و گو کردند.

این در حالی ست که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی در آغاز فرمت مسکو گفت ایجاد یک دولت همه شمول که منافع تمام اقوام افغانستان در آن لحاظ شده باشد شرط اصلی رسیدن به ثبات در افغانستان می باشد.

باید گفت ده کشور مهم منطقه ای به شمول هند، پاکستان، ایران و چین و برخی از کشورهای آسیای میانه در سومین دور فرمت مسکو در مورد افغانستان روز چهارشنبه ۲۸ میزان در مسکو گردهم آمده بودند.

هیات امارت اسلامی طالبان نیز به رهبری مولوی عبدالسلام حنفی در این نشست شرکت کرده بود.

وزیر امور خارجه روسیه از تلاش های امارت اسلامی طالبان برای تامین امنیت افغانستان قدردانی نمود اما بر تشکیل یک حکومت همه شمول از سوی طالبان تاکید ورزید.

هفته گذشته نیز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خاطرنشان کرده بود نباید در به رسمیت شناختن طالبان به عنوان حاکمان جدید افغانستان عجله کرد اما مذاکره با طالبان باید صورت گیرد.  

برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، روسیه سفارت خود در کابل را تخلیه نکرده است و سفیر این کشور پس از تصرف پایتخت افغانستان توسط طالبان تماس های منظمی با طالبان داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا