• انتشار: 5 آوریل 2020
  • ساعت: 10:35
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 43225
پرینت

در جریان شیوع کرونا مواظب ریه های خود باشید/سیگار را همین لحظه ترک کنید

اگر شما یکی از میلیون‌ها نفری هستید که هوای آلوده تنفس می‌کنند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار داشته باشید. مخصوصا کسانی که از دخانیاتی مثل سگرت استفاده می کنند، همین اکنون مناسبت ترین زمان برای ترک است.

به گزارش نیویارک تایمز داکتر مریدیت مک کورماک، سخنگوی انجمن ریه در امریکا و استاد بیماری‌های ریوی در دانشگاه جانز ‌هاپکینس می‌گوید که آلودگی هوا می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید بیماری‌های تنفسی مانند آسم یا نفس تنگی که یک بیماری انسدادی مزمن ریوی است، شود. این بیماری‌ها باعث افزایش حساسیت به عفونت شده و عوارض عفونت کووید ۱۹ را وخیم‌تر می‌کند.

او تاکید می‌کند: «اکنون که بسیاری از ما در خانه اوقات مان را می‌گذرانیم، نباید فراموش کنیم که کیفیت هوای داخل خانه درست مانند هوای بیرون، اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد».

دود دست دوم را نیز نباید دست کم بگیریم و اگر سگرت می‌کشید، همین حالا آن را ترک کنید. اگر قادر به ترک آن نیستید، به‌هیچ ‌وجه در داخل خانه و محیط های سربسته نکشید، چون مواد کیمیاوی ناشی از دود سگرت روی تمام سطوح تا مدت‌ها باقی می‌ماند و یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان است.

سرخ کردن مواد غذایی یا پخت‌و‌پز بدون تهویه مناسب نیز می‌تواند باعث افزایش آلودگی هوا در محیط داخل خانه شود. اکساید نایتروجن حاصل از اجاق گازها یک ماده تحریک‌کننده دستگاه تنفسی است. هنگام آشپزی و در صورت امکان باید دستگاه تهویه را بالای اجاق گاز روشن و پنجره‌ها را باز کنید.

اگر در مجاورت منابع عمده آلودگی مانند جاده های پر‌ترافیک زندگی می‌کنید، باز کردن پنجره‌های خانه توصیه نمی‌شود. با استفاده از دستگاه تصفیه هوا آلودگی‌های داخل خانه را کاهش دهید. فراموش نکنید که کودکان و سالمندان به دلیل سیستم ایمنی ضعیف‌تر، بیشتر در معرض ابتلا به الرژی یا حساسیت هستند. تصفیه‌کننده هوا سبب بهبود تنفس آنها می‌شود.

الرژن‌ها یا عواملی که باعث ایجاد حساسیت در بدن می شوند را از خود دور کنید. برای از بین بردن حشرات به‌هیچ‌وجه سراغ آفت‌کش‌ها و سموم نروید. در صورت ابتلا به نفس تنگی مزمن مصرف مرتب داروهای استنشاقی را فراموش نکنید. مصرف اسپری‌های حاوی کورتیزون در مبتلایان به آسم، یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای محافظت از ریه‌ها در شرایط فعلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.