• انتشار: 27 آگوست 2020
  • ساعت: 16:23
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 47835
پرینت
گزارش تازه شبکه منطقه ای زنان نشان داد

در انتخابات پارلمانی گذشته از زنان مطالبه جنسی شده بود

براساس گزارش شبکه منطقه ای زنان در انتخابات پارلمانی ۹۷ افرادی در کمیسیون مستقل انتخابات بوده‌اند که از زنان – چه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم – مطالبۀ جنسی داشته‌اند.

اعضای شبکۀ منطقه ای زنان با نشر گزارشی با عنوان «زنان وچالش‌های انتخاباتی» می‌گویند در انتخابات پارلمانی گذشته (۹۷)، سوء‌استفادۀ جنسی زنان در بدل رأی، یکی از تکان‌دهنده‌ترین چالش‌های زنان در این دور انتخابات بوده است.

در این گزارش از مشکلات امنیتی، فساد اخلاقی، فرهنگی و مالی، به عنوان برجسته‌ترین چالش‌ها یاد شده است. اعضای این شبکه یافته‌های گزارش تحقیقی‌شان را دو روز پیش در یک نشست خبری در کابل نشر کردند. یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که افرادی در کمیسیون مستقل انتخابات بوده‌اند که از زنان – چه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم – مطالبۀ جنسی داشته‌اند.

حمیرا ثاقب، عضو شبکۀ منطقوی زنان در این نشست گفت که در انتخابات پارلمانی سال گذشته، از سوی افرادی در کمیسیون مستقل انتخابات، به زنان پیش‌نهادهای غیراخلاقی مطرح شده بود.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد، اتهام‌های که بر اعضای کمیسیون‌های انتخابات و کارمندان این کمیسیون‌ها وارد بوده، به دلیل کافی نبودن اسناد، تا هنوز ثابت نشده است. در گزارش آمده که برخی از نهادهای مسئول در این مورد کار کرده‌اند اما به دلیل نبود اسناد کافی، این اتهام‌ها برررسی نشده است. گزارش تصریح کرده «اسنادی چون پیام‌های صوتی و تلفنی وجود داشت، اما با این اسناد، مستندسازی و رسیده‌گی در دادگاه ممکن نبود.»

اعضای شبکه منطقوی زنان در این گزارش تصریح کرده‌اند، در صورتی که این اتهامات ثابت شود، لکه ننگی بر دامن افغانستان و دموکراسی خواهد بود.

شبکه منطقوی زنان در این گزارش پیش‌نهاد کرده که برای مستندسازی و بررسی اتهام‌های فساد اخلاقی، کمیسیونی متشکل از اعضای جامعه مدنی، نهادهای انتخاباتی و نهادهای عدلی و قضایی تشکیل شود و کمیسیون انتخابات به اتهام‌های وارده پاسخ بدهد.

این گزارش در مورد میزان اشتراک زنان شهری و روستا‌نشین در انتخابات گذشته نیز پرداخته است. یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که در برخی از ولایت‌ها، مردان از کارت و یا استیکر زنان برای رای‌دادن استفاده کرده‌اند و در برخی موارد، زنان به دستور مردان خانواده رای داده‌اند. در این گزارش هم‌چنان آمده که در شماری از ولایت‌ها، زنان به دلیل بدامنی نتوانسته‌اند رای بدهند.

در گزارش شبکه منطقوی زنان آمده که این تحقیق پس از مصاحبه کتبی با ۳۲۳ زن در ولایت‌های کابل، لوگر و پروان انجام شده است. ۱۹۹ زن در کابل، ۸۴ زن در لوگر و ۴۰ زن در ولایت پروان به پرسش‌های این شبکه پاسخ داده‌اند.

یافته‌های این تحقیق که تمرکز ویژه روی فساد اخلاقی در انتخابات پارلمانی گذشته دارد، نشان می‌دهد که شماری از کمیشنران و کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات از نامزدان زن در انتخابات گذشتۀ پارلمانی، درخواست نامشروع کرده‌اند.

شبکه منطقوی زنان در بخشی از این گزارش به مشکلات امنیتی زنان در انتخابات گذشته پرداخته است. در گزارش آمده که در برخی از نقاط افغانستان، زنان نتوانسته‌اند همانند مردان در انتخابات شرکت کنند. یکی دیگر از عواملی که زنان نتوانسته‌اند در انتخابات پارلمانی سال گذشته به نامزد مورد نظر خویش رای بدهند، برگزاری انتخابات در محلات عمدتاً نظامی گفته شده است و زنان نمی‌توانسته‌اند به این مراکز حاضر شوند.

این تحقیق در باره تهدید نامزدان زن از سوی زورمندان محلی نیز پرداخته است. در بخشی از این گزارش آمده که زنان نامزد در انتخابات پارلمانی سال گذشته از سوی زورمندان تهدید به مرگ شده بودند و در یک مورد، یکی از نامزدان زن پس از تهدید، کشته می‌شود.

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات در پیوند به گزارش تحقیقی شبکه منطقوی زنان به سلام‌وطندار می‌گوید که گزارش تحقیقی این شبکه تا هنوز با او شریک نشده و نمی‌تواند در این مورد ابراز نظر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.