• انتشار: 27 اکتبر 2015
  • ساعت: 17:06
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3851
پرینت
یونیسف:

در افغانستان ۶۵ درصد خانواده ها برای شستن از صابون استفاده نمی کنند!!

صندوق کمک به کودکان ملل متحد گزارشی را نشر کرده است که درافغانستان ۶۵ درصد خانواده ها برای شستن دست از صابون استفاده نمی کنند که باعث شیوع امراض میگردد.

 

براساس این گزارش فقط ۳۵ درصد خانواده های از صابون استفاده می کند که قشر تحصیل کرده جامعه هستند که کودکانشان را از مرض های ساری مصون می کنند.

دراین سروى تذکر رفته است که هر گاه مادران دستهاى شان را با آب و صابون بشویند ، این امراض در کودکان ۴٢ درصد کاهش مى یابد .

در گردهمایى که امروز (سه شنبه) به مناسبت روزجهانى شستن دستها با صابون تحت شعار “بلند کردن دستها به خاطر نظافت “در کابل برگزار شد، شرین ورکى نماینده “یونیسف” گفت که باید مادران شستن دستها با صابون را به یک سلوک مبدل بسازند.

وى افزود که خانواده ها براى اطفال شان توصیه نمایند که قبل از خوردن غذا ، بعد از رفتن به رفع حاجت و دست زدن به اشیاء دستهاى شان را با آب و صابون بشویند.

ورکى ابراز امیدواری کرد که امسال بیشتر از سالهاى دیگر کودکان افغانستان دستهاى شان را با صابون بشویند و فیصدى ۶۵ درصدى کاهش یابد.

دکتور بشیر” نورمند” نماینده وزارت صحت عامه گفت که تعداد زیادى ازاطفال به خاطر عدم شستن دست مادر شان با صابون قبل از رسیدن به پنج سالگى وفات مى نمایند .

وى افزود که سالانه یک عشاریه شش میلیون طفل پایانتر ازپنج سال  در اثر سینه بغل و یک عشاریه یک میلیون طفل دراثر اسهالات در سرتاسر جهان جان می دهند.

نورمند تاکید کرد که روزانه در سرتاسر جهان ٣٠٠٠طفل به سبب امراض مختلف جان می دهند که  هرگاه دستهاى مادر با آب وصابون شسته شود ۵٠ درصد این مرگ ومیر کاهش داده میشود .

این مقام وزارت صحت عامه گفت که با تاسف افغانستان هم در جمله کشور هاى قرار دارد که بلند ترین میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را دارد .

براساس سروى وزارت صحت عامه در سال ٢٠١٠ میلادى، از هر١٠ طفل افغان یک  طفل قبل از رسیدن به پنج سالگى واز هر هشت طفل یکى آنان پیش از رسیدن به یکسالگى فوت میشود.

عوامل عمدۀ که اطفال را با خطر مرگ تهدید میکند، امراضى چون اسهالات، انتانات حاد، طرق تنفسى بوده که بیشتر واقعات آنها ازاثر عدم رعایت حفظ الصحه به خصوص نشستن دستها با آب وصابون دراوقات لازم مى باشد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.