• انتشار: 9 ژانویه 2020
  • ساعت: 01:50
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 40714
پرینت

در اعتراض به حملات موشکی ایران، عراق سفیر ایران در بغداد را احضار کرد

وزارت خارجه عراق روز چهارشنبه در تیوترش اعلام کرد در پی حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به پایگاه های امریکایی در ولایت های انبار، اربیل و بغداد، سفیر ایران در عراق را احضار کرده است.

پس از حمله موشکی ایران به پایگاه های امریکایی در خاک عراق، وزارت خارجه این کشور سفیر ایران در بغداد را احضار کرد. عراق به همسایه اش ایران اعلام کرد که این حملات نظامی “نقض حاکمیت عراق” محسوب می شود.

وزارت خارجه عراق روز چهارشنبه در تیوترش اعلام کرد در پی حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به پایگاه های امریکایی در ولایت های انبار، اربیل و بغداد، سفیر ایران در عراق را احضار کرده است.

وزارت خارجه عراق به سفیر ایران اعتراض کشورش را اعلام کرد. عراق همچنان از ایران و امریکا خواست تا از موضع شان عقب نشینی کنند. وزارت خارجه عراق گفته که این کشور به هیچ کسی اجازه نمی دهد که از خاکش برای قدرتنمایی و درگیری استفاده کند.

ایران و عراق دو همسایه و دارای روابط نزدیک هستند.

ایران همچنان به وسیله شبه نظامیان شیعه در عراق نفوذی گسترده دارد؛ شبه نظامیانی که توسط نیروی قدس سپاه پاسداران ایران حمایت می شوند.

حشدالشعبی یکی از این گروه هاست که حمله به پایگاه امریکایی به این شبه نظامیان عراقی نسبت داده شده، حمله ای که یک امریکایی را کشت و چهار تن دیگرشان را زخمی کرد.

پس از این حمله امریکا به نیروهای حشدالشعبی حمله هوایی کرد و هواخواهان این گروه سفارت امریکا در بغداد را آتش زدند. سپس یک پهپاد امریکایی قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه ایران و مهدی المهندس معاون گروه شبه نظامی حشدالشعبی را پس از ملاقات شان در نزدیکی میدان هوایی عراق کشت.

در پی این رویداد منازعه بین امریکا و ایران بالا گرفت و ایران به پایگاه های امریکایی ده ها موشک شلیک کرد. عراق این روزها به صحنه درگیری مستقیم ایران و امریکا تبدیل شده؛ کشوری جنگزده که هم ایران و هم امریکا ادعا می کنند علیه گروه تروریستی داعش در آنجا مبارزه می کنند.

سخنرانی های مقامات ایران و امریکا در روز چهارشنبه بیانگر آن است که هردو جانب خواهان تنش زدایی و ممانعت از یک درگیری نظامی تمام عیار هستند.

رهبران کشورهای اروپایی از جمله آلمان نیز با گفتگو با رهبران دو کشور میانجیگری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.