• انتشار: 14 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:27
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37716
پرینت
فرمانده ارشد امریکا در ناتو:

در آستانه انتخابات خشونت ها در افغانستان افزایش می یابد

جنرال ارشد امریکا در ناتو با پیش‌بینی افزایش خشونت‌ها در افغانستان در آستانه انتخابات اواخر همین ماه تاکید کرد، متحدان تدابیر ضروری برای عملیات‌های نظامی در افغانستان برای حفاظت از این رای‌گیری را انجام خواهند داد.

 جنرال تاد ولترز، فرمانده ارشد امریکا در ناتو و فرمانده فرماندهی امریکا در اروپا در جمع خبرنگاران تاکید کرد، به‌رغم تحولات اخیر بر سر افغانستان، پیام امریکا به متحدان این است که امریکا و ناتو به مبارزه پایبند هستند. مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان به تازگی از سوی دونالد ترامپ منتفی اعلام شد که این به دلیل حملات مرگبار این شبه‌نظامیان بود.

ولترز که برای شرکت در نشست وزرای دفاع به لیوبلیا، پایتخت اسلوونی رفته است، گفت: در لحظه کنونی، پیامی که ما به شرکایمان در ناتو ارسال می‌کنیم این است که امریکا متعهد است، ناتو متعهد است و این عملیات همچنان پا بر جاست. 

ولترز افزود، اکنون «هیچ گفت‌وگویی با متحدان درباره هرگونه خروج نیرو از افغانستان» وجود ندارد. ترامپ گفته است امریکا سطح نیروهایش را از حدود ۱۴ هزار تن به حدود ۸۶۰۰ تن می‌رساند اما مذاکره درباره هرگونه خروج از زمانی که ترامپ مذاکرات صلح را به حالت تعلیق درآورد و نشست با رهبران دولت افغانستان و طالبان در کمپ دیوید را لغو کرد، به حالت تعلیق مانده است.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده امریکا در مذاکرات صلح با طالبان به تازگی به حصول توافق با طالبان نزدیک شده بود. تصمیم ناگهانی ترامپ به لغو مذاکرات نگرانی‌هایی را درباره تشدید خشونت‌ها ایجاد کرد و موجب شد تا طالبان به ایجاد اخلال در انتخابات آتی تهدید کند.

ولترز جزئیاتی درباره هرگونه عملیات‌های نظامی احتمالی امریکا بیان نکرد. او گفت، متحدان هر آنچه بتوانند برای کمک به نیروهای امنیتی افغان و تضمین انتخابات ریاست جمهوری امن در ۲۸ سپتمبر انجام خواهند داد.

او گفت: ما افزایش خشونت پیش‌بینی می‌کنیم. طراحان، موضع و سرعت تمامی نیروهای مستقر در این کشور را برای تضمین امنیت رای‌گیری متعادل خواهند کرد. انتخابات احتمالا عالی نخواهد بود اما نیروهای متحد از نیروهای افغان حمایت می‌کنند تا از جان رای‌دهندگان حفاظت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.