• انتشار: 3 آوریل 2021
  • ساعت: 13:39
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 56126
پرینت

درگیری چند جوان با پولیس در چهارراه دهبوری کابل/ چه کسی آغازکننده جنگ بود؟

لت‌وکوب شهروندان، باجگیری از آنان و پاسخگو نبودن پولیس در برابر چنین رفتارها، به یک رویۀ عادی تبدیل شده است. برخورد متقابل دو جوان در برابر پولیس در دهبوری، نشان‌دهندۀ خسته‌گی و به تنگ آمدن مردم از رفتارهای این‌چنینی پولیس است.

یک نوار تصویری منتشر شده در فضای مجازی نشان می دهد روز گذشته جمعه ۱۳ حمل چند جوان در چهارراهی دهبوری از مربوطات حوزه سوم کابل با نیروهای پلیس درگیر شده است.

وزارت داخله می‌گوید پنج نفر به اتهام «بی‌حرمتی و لت‌و‌‌کوب» پولیس در ساحه‌ی دهبوری بازداشت شده‌اند.

این اظهارات وزارت داخله در حالی مطرح می شود که شاهدان عینی می گویند ابتدا پلیس با زدن سیلی به صورت یکی از جوانان آتش جنگ را برافروخته است.

به گفته شاهدان عینی در قضیۀ لت‌وکوب پولیس در دهبوری، همه‌گی متوجه رفتار غیرقانونی دو جوانی شدند که پولیس را لت‌وکوب می‌کنند. اما هیچ‌کسی متوجه برخورد غیرقانون و رفتار غیرمسلکی پولیس با آن دو جوان نشد.

یکی از شاهدان عینی که خواست نامش فاش نشود گفت:«پولیس جرقۀ جنگ را با زدن سیلی به روی یکی از آن دو جوان برافروخت.»

برخی از کاربران فیس بوکی نیز در واکنش به این رویداد نوشته اند:« پولیس حق ندارد بدون موجب بالای کسی دست بلند کند.»

آقای شایان از کاربران فیس بوک در این مورد می گوید:« واقعیت این است که در اکثر موارد، پولیس در مواجه با مردم عادی، به جای استفاده از منطق قانون، از زور و خشونت کار می‌گیرد. رفتار پولیس با مردم عادی اکثراً بسیار زشت و غیرمسلکی است. پولیس از یونیفورمش در بسیاری موارد سوءاستفاده می‌کند و به خود حق می‌دهد به سر و صورت مردم عادی بزند، عزت و وقارش را پامال کند، غرورش را بشکند، باجگیری کند و به کسی پاسخگو هم نباشد. »

لت‌وکوب شهروندان، باجگیری از آنان و پاسخگو نبودن پولیس در برابر چنین رفتارها، به یک رویۀ عادی تبدیل شده است. برخورد متقابل دو جوان در برابر پولیس در دهبوری، نشان‌دهندۀ خسته‌گی و به تنگ آمدن مردم از رفتارهای این‌چنینی پولیس است. در موراد مشابه دهبوری، پولیس به خاطر رفتار غیرمسلکی و غیرقانونی‌اش موجب خلق تنش و درگیری می‌شود که پس از تنش، سرنوشت بسیاری شهروندان به زندان و یک عالم سرگردانی کشیده می‌شود.

وی تاکید می کند:«هدفم توجیه عملکرد آن دو جوان و تعمیم دادن موضوع به همۀ نیروهای پولیس نیست. بدون تردید، برخورد هردو طرف ناشایست و غیرقانون بود، اما از پولیس انتظار بیشتر می‌رود که همه می‌دانیم. حساب پولیس‌هایی که با مردم رفتار خوب و مناسب دارند، جدا است و جای‌شان روی دیدۀ ما.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.