• انتشار: 12 دسامبر 2015
  • ساعت: 14:51
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5064
پرینت

دروغ نگوید! زندان جغرافیایی مناطق مرکزی را بشکنید

برخی از نمایندگان مجلس، دولت را متهم به دروغ گویی و فریب کاری می کند و می گویند که دولت تمامی کارهایش شعاری و دروغ است.

غلامحسین ناصری عضو مجلس می گوید که رهبران حکومت وحدت ملی در زمان مبارزات انتخاباتی شان شعار می دادند که زندان جغرافیایی مناطق مرکزی را می کشنند ولی اکنون هیچ توجهی به این ولایت ها ندارند.

آقای ناصری افزود که پروژه “گردن دیوال” از زمان حکومت مرحوم داود خان روی دست گرفته شد، ولی هیچ وقت این پروژه جدی گرفته نشد؛ حتی در دوره حکومت شوم قبلی.

این عضو مجلس افزود، شاهراهی که کابل را از طریق میدان وردک، بامیان و غور به هرات متصل می کند بسیار خراب شده و امکان عبور و مرور در این شاهراه وجود ندارد.

آقای ناصری همچنین اضافه کرد، این مسیر براثر عبور مرور وسایط ریگ ها و خاک کنار رفته سنگ های کلان مسیر را گرفته که مانع عبور وسایط می شود و در صورتی که تردد صورت بگیرد، عوارض زیادی را متحمل می کند.

وی خاطر نشان کرد که طی ۴۵ روز گذشته دو بار از مسئولان خواستم که این مسیر را حداقل با لودر صاف کنند که وعده دادند ولی عملی نکردند.

نادرشاه بحر، نماینده مردم غور نیز گفت: “کاش در بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۵ هزینه ای را برای پروژه گردن دیوال در نظر می گرفتند تا این شاهراه اعمار شود.

این سخنان در حالی ایراد می شود که چند روز پیش نیز شبکه نهادهای جامعه مدنی نیز بودجه ملی سال ملی ۹۵ را ناکارا خواندند و خواستار رد این بودجه توسط مجلس شدند.

آنان خاطر نشان کردند؛ پروژه مهم “گردن دیوال” که پایتخت را از مسیر ولایت میدان وردک، بامیان و غور به هرات وصل می کند؛ در این بودجه کاملاً نادیده گرفته شده است.

به باور این فعالان مدنی باید در بودجه سال آینده برای پروژه گردن دیوال بودجه ای در نظر گرفته شود.

بودجه ملی سال مالی ۱۳۹۵ چندی پیش به مجلس فرستاده شد و قرار است نمایندگان در مورد بودجه نظرات خود را ارایه کنند و تصویب کنند.

آقای بحر می گوید که در بودجه سال آینده کلی گویی شده است و در کلی گویی امکان فساد گسترده وجود دارد.

گفتنی است طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۵ از سوی وزارت مالیه مجموعاً  ۴۶۱٫۸ میلیارد افغانی معادل ۷٫۳ میلیارد دالر در نظر گرفته شده است که ۶۱ درصد برای بودجه عادی و ۳۹ درصد آن برای بودجه انکشافی درنظر گرفته شده است.

این بودجه به تناسب بودجه سال ۱۳۹۴، حدود شش درصد افزایش را نشان می دهد.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.