• انتشار: ۲۶ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۳:۴۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 55421
پرینت
لطیف پدرام به درج 54 قوم تازه واکنش نشان داد

درج محل زندگی به نام قوم، پاکسازی قومی است

پدرام گفت: اداره احصاییه ملی در تبانی با وزارت سرحدات اقوام و قبایل به فرمان غنی می‌خواهد اقوام را به زیر مجموعه کوچکتر تقسیم کنند. که در این تقسیمات حتا نام مناطق جغرافیایی را به نام قوم کنند.

عبدالطیف پدرام، رئیس حزب گنگره ملی افغانستان در واکنش به ثبت ۵۴ قوم جدید در دیتابس اداره ملی احصاییه و معلومات، گفت درج محل زندگی اقوام به نام قوم، پاکسازی قومی است.
آقای پدرام، روز سه شنبه، ۲۶ حوت در یک نشست خبری در کابل با انتقاد شدید از اقدام اداره ملی احصاییه گفت این اقدام تضعیف پایه‌های چند قوم خاص است.
او افزود، مردم باید به خاطر درج نام محل شان، به نام قوم در شناسنامه‌های الکترونیکی، در دادگاه بین اللمللی، اقامه دعوا کنند و اجازه ندهند این طرح شوم عملی شود.
رئیس حزب گنگره ملی ادامه داد، هیچ چیز جای هویت را گرفته نمی تواند و دفاع از هویت مهمتر از هر چیز دیگر است و هیچ جای ارزش فرهنگی مردم را نمی گیرد.
او گفت: اداره احصاییه ملی در تبانی با وزارت سرحدات اقوام و قبایل به فرمان غنی می‌خواهد اقوام را به زیر مجموعه کوچکتر تقسیم کنند. که در این تقسیمات حتا نام مناطق جغرافیایی را به نام قوم کنند.
اداره ملی احصاییه و معلومات هفته گذشته اعلام کرده که به درخواست شماری از شهروندان کشور، ۵۴ قوم دیگر را در دیتابس این اداره اضافه کرده تا سایر اقوام بتوانند از آن در تذکره‌های الکترونیکی استفاده کنند.
این اقدام با واکنش‌های جدی مواجه شد. سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری آن را اقدام غیر علمی خواند و از اداره احصاییه خواست که این طرح را لغو کند.
شماری از شهروندان کشور نیز در فضای مجازی با هشتگ (نه به هویت جعلی) به این طرح اداره ملی احصاییه اعتراض کردند و خواستار لغو ان شده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.