اجتماعی

دختر ۹ ساله بادغیسی که به خاطر فقر فروخته شده بود، به خانواده اش بازگردانده شد

ماه گذشته شبکه سی ان ان امریکا در میان صدها مورد از فروش دختران خردسال افغان توسط خانواده های آنان برای به ازدواج در آمدن با مردان میانسال بخاطر نجات از فقر، از فروش دختر ۹ ساله ای به نام پروانه توسط پدرش در ولایت بادغیس پرده برداشت.

این گزارش واکنش های زیادی را در افغانستان و جهان برانگیخت.

«عبدالملک» پدر پروانه که صاحب ۷ اولاد است پیش از نیز دختر ۱۲ ساله اش را فروخته بود، و در هنگام فروش پروانه ۹ ساله نیز به سی ان ان می گفت که اگر شرایط بهتر نشود مجبور است تا همه دختران خردسال خود را بفروشد.

«قربان» مردی که پروانه را نیز خریده بود می گوید که ۵۵ ساله است و پروانه ۹ ساله را در بدل ۲۰۰ هزار افغانی به عنوان همسر دوم خود خریده بوده و منتظر می ماند تا که پروانه کمی بزرگتر شود.

پس از نشر جهانی این گزارش، پدر پروانه و مردی که او را خریده بود مورد شدیدترین انتقادهای محلی قرار گرفتند و به آنها گفته شد که مایه شرم جامعه شده اند.

بازمحمد سروری رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت بادغیس نیز این اقدام را از نگاه شرعی غیرمجاز دانسته و آن را محکوم کرد.

در نهایت پروانه ۹ ساله با مداخله یک نهاد امدادرسان پس از دو هفته به خانواده اش بازگشت و پدر او نیز ابراز ندامت و پشیمانی کرد.

نهاد امدادرسان امریکایی تحت نام «خیلی زود است که ازدواج کنند» زمینه بازگشت پروانه به خانواده اش را فراهم ساخت و سپس آنها را از کمپ بیجاشدگان در ولایت بادغیس به ولایت هرات انتقال داد و در نهایت به آنها خانه ای در شهر هرات داده شد.  

این نهاد همچنین به دیگر خانواده هایی که در کمپ بیجاشدگان در ولایت بادغیس حضور داشتند برخی مواد غذایی توزیع کرد، اما از جامعه جهانی و دیگر نهادهای امدادرسان درخواست کرد که آنها نیز قدم پیش بگذارند.

لازم به ذکر است که داستان غم انگیز پروانه تنها یکی از صدها مورد فروش برای به ازدواج در آمدن دختران خردسال در ولسوالی های دورافتاده ولایات در سطح کشور بخاطر نجات از فقر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا