برگزیده هابین المللسیاست

دختر جوان افغانستانی کاندیدای انتخابات پارلمانی قدیمی ترین حزب سویدن

مریم اصغری دختر نوزده ساله و افغانستانی الاصل است که در انتخابات نهم سپتامبر سوئد برای اولین بار واجد شرایط رای دادن شده است و اولین رای زندگی‌اش را به خودش خواهد داد. او ضمن اینکه کاندیدای پارلمان از حوزه استکهلم است، نامزد شورای شهر استکهلم نیز شده است.
خانواده مریم، در دهه ۱۹۹۰ میلادی در زمان اوج‌گیری جنگ‌های داخلی از افغانستان به ایران مهاجرت کرد، بعد از آن به روسیه و سپس به سوئد رفت و همانجا را برای زندگی انتخاب کرد.
مریم دختر خانواده در سوئد به دنیا آمد و سال گذشته مدرسه را تمام کرد و قرار است در بهار سال آینده وارد دانشگاه شود.
او از چهارده سالگی شروع به فعالیت‌های داوطلبانه برای حمایت از مهاجران در استکهلم کرد، یک سال بعد از آن عضویت حزب سوسیال دموکرات سوئد را گرفت و حالا جوانترین نامزد بزرگترین و قدیمی‌ترین حزب سیاسی سوئد در انتخابات پارلمانی پیش‌روی این کشور است.

او در پاسخ به این سولا که ارتباطش با جامعه افغانستان چگونه است، گفت: “من همیشه خودم را پیش از آن که سوئدی بگویم افغان می‌گویم. خبرهای بد افغانستان مرا همیشه غمگین کرده است.”
او تنها زن متعلق به یک خانواده مهاجر افغان در غرب نیست که سهم گرفتنش در سیاست مورد توجه قرار گرفته است.

چند ماه پیش یک زن بریتانیایی افغان‌تبار برای اولین بار در انتخابات شوراهای محلی در پایتخت بریتانیا به عنوان نماینده منطقه خود انتخاب شد. همچنین در سال ۲۰۱۵ مریم منصف، سیاستمدار افغان‌تبار کانادایی به مجلس این کشور راه یافت و سپس به عنوان وزیر نهادهاى دموکراتیک دولت کانادا معرفی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا