اجتماعیِتیتر یک

دختران برخی سران طالبان در خارج از کشور مشغول ادامه تحصیل شان هستند

شبکه تحلیلگران افغانستان در تحقیقاتی یافته است که فرزندان برخی از سران طالبان به ویژه دختران آنها در خارج از افغانستان مشغول تحصیل مدرن و معیاری می باشند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که میلیون ها دختر در افغانستان طی چند ماه گذشته بخاطر قوانین وضع شده از سوی امارت اسلامی از تحصیل بازمانده اند.

یکی از اعضای تیم مذاکره کننده طالبان در قطر به شبکه تحلیلگران افغانستان گفته است که آنها فرزندان خود را برای ادامه تحصیل در مکاتب و دانشگاه های این کشور ثبت نام کرده اند.

وی گفت: «از آنجایی که همه در محله ما به مکتب می روند، فرزندان ما نیز تقاضا کرده اند که به مکتب بروند و درس بخوانند.»

این شبکه در گزارش خود آورده که دختر یک تن از وزرای بر حال طالبان هم اکنون در یک دانشگاه قطری در رشته طب مشغول تحصیل است.

دو عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز زمانی که دولت پیشین در افغانستان سقوط کرد و آنها به کابل آمدند، خانواده های خود را در قطر گذاشتند تا در ادامه تحصیل فرزندان آنها خللی وارد نشود.

یک مقام ارشد طالبان که در گذشته در دفتر سیاسی قطر بوده به شبکه تحلیلگران افغانستان گفته است: «اعضای امارت اسلامی و خانواده هایشان که در قطر زندگی می کنند، تمایل زیادی به تحصیل مدرن برای فرزندان شان دارند و کسی مخالف تحصیل دختران و پسران خود در هر رده سنی نیست.»

برخی دیگر از مقام های طالبان فرزندان خود را در مکاتب خصوصی پاکستانی در قطر ثبت نام کرده اند و گرچه این مکاتب با زبان انگلیسی آموزش می دهند اما برنامه های درسی پاکستانی را تدریس می کنند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که پس از روی کار آمدن مجدد طالبان در افغانستان، دختران بالاتر از صنوف هفت اجازه حضور در صنف های درسی شان نیافته اند.

مقام های امارت اسلامی گفته اند که مخالف ادامه تحصیل دختران نمی باشند اما می خواهند که فضای شرعی برای تحصیل دختران فراهم گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا