• انتشار: 29 می 2021
  • ساعت: 11:34
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 58667
پرینت

دبیرکل ناتو: نیروهای امنیتی افغان توان ایستادگی در برابر تهدیدها را دارند

استولتنبرگ گفت ناتو با گماشتن کارشناسان غیرنظامی در وزارتخانه‌های افغانستان، فراهم سازی هزینه‌های مالی نیروهای افغان و پشتیبانی از روند صلح افغانستان، همچنان به تعهدات در برابر این کشور پابند خواهد ماند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، روز گذشته در گفتگو با اسوشیتدپرس، گفت این سازمان با گماشتن کارشناسان غیرنظامی پشتیبانی‌اش را از افغانستان ادامه خواهد داد.

استولتنبرگ گفت ناتو با گماشتن کارشناسان غیرنظامی در وزارتخانه‌های افغانستان، فراهم سازی هزینه‌های مالی نیروهای افغان و پشتیبانی از روند صلح افغانستان، همچنان به تعهدات در برابر این کشور پابند خواهد ماند.

دبیر کل ناتو در جریان دیدار از یک کشتی هواپیمابر ناتو در دریای آتلانتیک، در سواحل پرتگال گفت که نیروهای امنیتی افغانستان در نبود سربازان خارجی توانایی ایستادن در برابر تهدیدها را دارند.

او گفت: «چند سال پیش بیش از صد هزار سرباز ناتو درافغانستان حضور داشتند. اکنون درحال بیرون شدن هستیم. اما در عوض ارتش و نیروهای امنیتی افغان بسیار قوی تر، آموزش دیده و مجهزترند. بنابراین این، این یک پیشرفت تدریجی بوده و افغانستان را رها نخواهیم کرد، ما بر حمایت از آنان حساب کرده ایم اما به روش‌های دیگری غیر از حضور نظامی در افغانستان.»

اما درحالی که نیروهای خارجی درحال بیرون شدن اند، شعله های جنگ بسیاری ازبخش های کشور را فرا گرفته است.

چنان چه نیروهای دولتی تمرکز را بر تامین امنیت شهرها بیشتر کرده‌اند اما از گسترش فعالیت‌های طالبان در روستاها خبر می‌رسد.

استولتنبرگ افزود: «خطرهای ناشی از تصمیم پایان دادن به مأموریت نظامی ناتو در افغانستان وجود دارند. ما در این باره بسیار شفاف و واضح حرف زده ایم. اما ماندن دراین کشور هم به معنای این است که ما نیز باید برخی از خطرات را بپذیریم؛ خطر جنگ بیشتر، خطر مجبور شدن برای افزایش شمار نیروها در یک مأموریت بی پایان نظامی.»

درهمین حال رییس مجمع عمومی سازمان ملل در دیدارش از پاکستان هشدار می دهد که هرگاه فرصت کنونی برای صلح افغانستان ازدست رود، پایان بحران دراین کشور پیچیده تر خواهد شد.

ولکان بوزکییر، رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: «من فکر می کنم آنچه پاکستان همراه با ترکیه و افغانستان درباره صلح این کشور انجام می دهد بسیار مهم است. اگر اکنون این کار را نکنیم، پس در مرحله بعدی، تصویر متفاوتی پیدا خواهیم کرد، یعنی این که حل مشکل افغانستان پیچیده تر و دُشوار تر خواهد شد. در دیپلماسی و سیاست، همیشه اینگونه است.»

هرچند این مقام سازمان ملل از ترکیه برحل بحران افغانستان از راه سیاسی تأکید می‌ورزد اما از برگزاری نشست استانبول که قرار بود پس ازعید برگذار شود تاکنون خبری نیست.

هنوز مشخص نیست که برای نگهبانی از سفارتخانه های بین المللی که در اطراف پایتخت کابل پراکنده شده‌اند، به چه سطح امنیتی ممکن است نیاز باشد و چه کسی آن را تأمین می کند. میدان هوایی این شهر ، دروازه اصلی بین المللی به افغانستان و مسیر دسترسی به آن نیز باید محافظت شود.

استولتنبرگ اظهار داشت، که ناتو قصد دارد برای نگهبانی میدان هوایی کابل پشتیبانی مالی انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.