• انتشار: 13 فوریه 2020
  • ساعت: 11:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41614
پرینت

دبیرکل ناتو: طالبان تعهد خود به کاهش خشونت را نشان دهند

دبیرکل ناتو در حالی بحث پذیرفتن «کاهش خشونت» از سوی طالبان را مطرح می‌کند که مایک پمپئو، وزیر خارجۀ امریکا در تماس تلفنی با رهبران حکومت وحدت ملی از پیش‌رفت قابل‌ملاحظه در مذاکرات صلح و بحث کاهش خشونت خبر داد.

دبیرکل ناتو می‌گوید طالبان باید اراده و ظرفیت خود را در «کاهش خشونت»‌ها نشان دهند.

ینس ستولتنبرگ، دبیرکل ناتو در دومین روز نشست سران وزیران دفاع این سازمان در بروکسل گفت هم‌پیمانان ناتو از اقداماتی که منجر به کاهش دوامدار «خشونت‌» در افغانستان ‌شود، استقبال می‌کند، اما طالبان باید به تعهدات خویش در زمینۀ کاهش خشونت‌ها و دست‌یافتن به توافق صلح، به درستی عمل کند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در تاشکند، پایتخت ازبکستان از طالبان خواسته بود نشانه‌های واضح – اراده و ظرفیت – خویش را برای کاهش خشونت نشان دهند، دست از تهدید بردارند تا گفت‌وگوهای بین‎‌الا‌فغانی در فضای امن برگزار شود.

آقای ستولتنبرگ در بخشی از سخنرانی‌اش در این نشست از آماده‌گی کشورهای ناروی و آلمان برای تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خبر داد.

آقای استولتنبرگ پیش از آغاز نشست دو روزۀ وزیران ناتو – گفت حدود ۱۶هزار سرباز ناتو مصروف مشوره‌ و آموزش‌ نیروهای امنیتی افغانستان‌اند و ناتو پیش از ترک این کشور می‌خواهد مطمئن شود که بازگشت داعش و دیگر گروه‌های تروریستی به این کشور ممکن نیست.

او تصریح کرده بود ما برای همیشه در افغانستان نخواهیم ماند، اعضای این سازمان یک‌جا باهم به افغانستان آمده‌ایم، باهم مشترک تصمیم گرفته‌ایم و باهم این کشور را ترک خواهیم کرد.

دبیرکل ناتو در حالی بحث پذیرفتن «کاهش خشونت» از سوی طالبان را مطرح می‌کند که شب گذشته، مایک پمپئو، وزیر خارجۀ امریکا در تماس تلفنی با رهبران حکومت وحدت ملی از پیش‌رفت قابل‌ملاحظه در مذاکرات صلح و بحث کاهش خشونت خبر داد.

پس از اعلامیه‌یی سفارت آمریکا در کابل، ارگ ریاست جمهوری نیز با نشر خبرنامه‌یی گفت: «در این مکالمۀ تلفنی، مایک پمپئو در رابطه به گفت‌وگوهای جاری میان ایالات متحد آمریکا و طالبان معلومات ارایه کرد و از پیش‌رفت‌های قابل‌ملاحظه در خصوص کاهش پایدار خشونت که منتج به آتش‌بس شود، به رئیس جمهور خبر داد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.