• انتشار: 5 دسامبر 2019
  • ساعت: 11:15
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39786
پرینت

دبیرکل ناتو: طالبان باید بفهمند که از را جنگ پیروز نمی شوند

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو تاکید کرد لازم است به طالبان فهمانده شود که رسیدن به پیروزی از طریق جنگ برای‌شان امکان پذیر نیست.

ینس استولتنبرگ که در حاشیۀ نشست سران ناتو در لندن صحبت می‌کرد بیان داشت بهترین شیوۀ حمایت از روند صلح در افغانستان، حمایت از نیروهای امنیتی این کشور است تا طالبان بدانند که امکان پیروزی در میدان جنگ را ندارند.

وی گفت:” ناتو از گفتگوها حمایت کرده چون باور داریم که به یک راه حل سیاسی برای افغانستان نیاز داریم. ایالات متحده امریکا با ناتو و سایر شرکا، در جریان این روند، همواره از نزدیک مشورت کرده است”.

وی همچنان، از تلاش‌ها برای از سر گیری مذاکرات صلح با طالبان نیز استقبال کرد.

با این حال، دبیرکل ناتو تاکید کرد لازم است به طالبان فهمانده شود که رسیدن به پیروزی از طریق جنگ برای شان امکان پذیر نیست.

او گفت: “ما باور داریم که بهترین شیوه‌ای که ناتو می‌تواند از تلاش‌های صلح حمایت کند، آموزش، همکاری و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان است تا طالبان بدانند که هرگز برندۀ میدان جنگ نخواهند شد.”

این در حالی است که، روز گذشته، زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی و شماری از رهبران جهادی دیدار کرد. در این دیدارها، در مورد از سر گیری مذاکرات صلح با طالبان گفتگو کرده است.

بر اساس گزارش‌ها قرار است آقای خلیلزاد از کابل به دوحه رفته و گفتگوهای غیررسمی خود را با نمایندگان طالبان ادامه بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.