بین المللسیاست

دبیرکل ناتو: خروج ناتو از افغانستان شرایط محور است

ینس استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز دوشنبه با درخواست از گروه طالبان برای کاهش خشونت در افغانستان، گفت هرگونه عقب‌نشینی احتمالی نیروهای این نهاد نظامی از افغانستان، به شرایط این کشور بستگی خواهد داشت.

استولتنبرگ در نشست خبری خود افزود هدف مشترک و آشکار ما جلوگیری از استفاده دوباره از افغانستان به عنوان پایگاه تروریستی برای حمله به سرزمین مادری ماست. با اینکه هیچ یک از کشورهای متحد ناتو، مایل به باقی ماندن نیروهایش در افغانستان بیشتر از مدت ضروری نیست، اما پیش از فرارسیدن زمان مناسب، این کشور را ترک نخواهیم کرد.

دولت آمریکا سال گذشته پس از ۱۸ ماه مذاکره، توافق‌نامه صلحی با گروه طالبان در دوحه قطر امضا کرد که بر اساس آن تمامی نیروهای آمریکایی ظرف ۱۴ ماه افغانستان را ترک خواهند کرد.

اما با نزدیک شدن به آخرین مهلت خروج تمام نیروهای نظامی، دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گزینه های زیادی در افغانستان ندارد و تنها چند هفته تا تصمیم گیری در مورد پایان دادن به استقرار نظامی نزدیک به ۲۰ سال حضور نظامیان آمریکا در افغانستان که منجر به کشته شدن جان دو هزار و ۴۰۰ آمریکایی شده است، فاصله دارد.

به گزارش سی ان ان، با توجه به اینکه آخرین مهلت خروج کامل نیروهای آمریکا در افغانستان طبق توافقنامه صلح با طالبان در ماه می نزدیک است، متحدان ناتو در انتظار آن هستند از تصمیم آتی ایالات متحده آگاه شوند، در همین مورد شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه نشستی برگزار کرد تا آخرین تصمیم در مورد حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان گرفته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا