• انتشار: 23 ژانویه 2021
  • ساعت: 12:01
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 53662
پرینت

دبیرکل ناتو: خروج زودهنگام دستاورهای بیست ساله در افغانستان را تهدید می کند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در گفتگو با مولود چاووش‌ اغلو، وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که حل مشکلات و چالش‌های موجود در افغانستان نیازمند کار مشترک این سازمان، آمریکا و اتحادیه اروپا است.

دبیرکل ناتو با تأکید بر همکاری مشترک این سازمان، آمریکا و اتحادیه اروپا برای حل مشکلات افغانستان ابراز داشت که خروج زودهنگام نیرو ها از افغانستان دستاورد های ۲۰ سال گذشته را با خطر مواجه می‌سازد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در گفتگو با مولود چاووش‌ اغلو، وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که حل مشکلات و چالش‌های موجود در افغانستان نیازمند کار مشترک این سازمان، آمریکا و اتحادیه اروپا است.

دبیرکل ناتو گفت: «ما همزمان با چالش‌های زیادی روبرو هستیم؛ هیچیک از آن‌ها به تنهایی قابل غلبه نیست. ما باید کنار هم باشیم. من تنها به آمریکا اعتقاد ندارم، من تنها به اروپا اعتقاد ندارم؛ من به وحدت آمریکا و اروپا در ناتو معتقدم.»

استولتنبرگ همچنین بیان داشت: ناتو از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و به عنوان بخشی از این حمایت، حضور ناتو در افغانستان را تنظیم خواهد کرد.

دبیرکل ناتو پیش از این گفته بود که در مورد آینده حضور نیروهای این سازمان در ماه فبروری تصمیم‌ خواهد گرفت.

استولتنبرگ افزوده است: کشورهای عضو ناتو هر تصمیمی در مورد افغانستان را مشترکا می‌گیرند.

وی همچنین در یک مصاحبه تلویزیونی بیان داشت: خروج نیروها از افغانستان دستاوردها در مبارزه جهانی با تروریسم و توسعه اجتماعی را به خطر می‌‌اندازد.

ناتو از روز نخست تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان گفته بود که خروج سربازان خارجی از افغانستان دستآوردها در این کشور را به خطر مواجه می‌کند.

آمریکا در ۲۹ ماه فبروری سال گذشته موافقتنامه را با طالبان امضا کرد که بر اساس آن ایالات متحده باید تا ماه می امسال همه قوای خود را از افغانستان خارج کند.

ایالات متحده، پس از توافق با طالبان بخشی از نیروهای خود را به تدریج از افغانستان خارج کرد.

آمریکا اعلان کرد که تا ۱۵ ماه جنوری شماری سربازان خود در افغانستان را تا ۲۵۰۰ سرباز کاهش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.