• انتشار: 12 فوریه 2020
  • ساعت: 12:08
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 41587
پرینت

دبیرکل ناتو: تا صلح برقرار نشود در افغانستان می مانیم

به گفتۀ آقای استولتنبرگ، حدود ۱۶ هزار سرباز ناتو مصروف مشورت و آموزش‌دهی نیروهای امنیتی افغانستان اند و ناتو پیش از ترک این کشور می‌خواهد مطئمین شود که بازگشت گروه‌های تروریستی در این کشور برای دومین‌بار امکان ندارد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید نیروهای امنیتی افغانستان زمینه را برای صلح با طالبان فراهم کرده‌اند و این گروه هیچ‌گاهی نمی‌تواند از راه جنگ به قدرت برسد.

آقای استولتنبرگ، در نشست خبری‌یی که روز گذشته، سه‌شنبه، بیست‌ودوم دلو/بهمن در بروکسل، پایتخت بلژیک پیش از آغاز نشست دو روزۀ وزیران دفاع ناتو برگزار شده بود، از طالبان خواست که به خشونت‌ها پایان دهند.

به گفتۀ آقای استولتنبرگ، حدود ۱۶ هزار سرباز  ناتو مصروف مشوره‌ و آموزش‌دهی نیروهای امنیتی افغانستان اند و ناتو پیش از ترک این کشور می‌خواهد مطئمین شود که بازگشت گروه‌های تروریستی در این کشور برای دومین‌بار امکان ندارد.

دبیرکل ناتو تصریح کرد ما برای همیشه در افغانستان نخواهیم ماند، اعضای این سازمان یک‌جا باهم به افغانستان آمده‌ایم، باهم مشترک تصمیم گرفته‌ایم و باهم این کشور را ترک خواهیم کرد.

دبیرکل ناتو در بخشی از سخنرانی‌اش گفت، تا زمانی که در افغانستان صلح برقرار نشود، ما این کشور را ترک نخواهیم کرد و به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهیم داد.

او حمایت ناتو از نیروهای امنیتی را بهترین راه‌حل برای تأمین امنیت و صلح در افغانستان عنوان می‌کند.

این اظهارات آقای استولتنبرگ در پیوند به صلح و امنیت افغانستان در حالی مطرح می‌شود که یازدهمین دور مذاکرات زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا در امور صلح افغانستان به صورت موقت، متوقف شده است.

آقای خلیل‌زاد در آخرین سفرش به کابل و دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی گفت که مذاکرات او با نمایندگان طالبان «پیش‌رفت قابل‌ملاحظه»‌ی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.