• انتشار: 24 مارس 2020
  • ساعت: 13:31
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 42830
پرینت

دبیرکل سازمان ملل خواستار آتش بس جهانی برای مقابله با کرونا شد

دبیرکل سازمان ملل متحد برقراری آتش‌بس جهانی را نیاز امروزی بشر خوانده، تأکید کرد: «جهانیان باید بر جنگ واقعی زندگی خود متمرکز شوند.»

همزمان با ابتلای بیش از ۳۸۰ هزار و فوت بیش از ۱۶ هزار و ۵۵۰ نفر به دلیل ویروس کرونا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد برای مقابله این ویروس خواستار آتش‌بس جهانی شده است.

آقای گوترش با نشر بیانیه‌ای گفت ویروس کرونا هم‌اکنون دشمن مشترک جهان است و تمامی مرزهای ملی و یا تمایزهای قومی، مذهبی و سیاسی را درنوردیده است.

او افزود این ویروس بر همه حمله می‌کند و اکنون زمان آن فرا رسیده است که درگیری‌های مسلحانه خاموش نگهداشته شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد برقراری آتش‌بس جهانی را نیاز امروزی بشر خوانده، تأکید کرد: «جهانیان باید بر جنگ واقعی زندگی خود متمرکز شوند.»

او از همه‌ی جناح‌های درگیر جنگ در جهان خواسته است که با توجه به تهدیدات جهانی ویروس کرونا، دست از جنگ بردارند و به‌جای آن، به مقابله با این ویروس تمرکز کنند.

به گفته‌ی آنتونیو گوترش، جنگ‌‌ها و درگیری‌های مسلحانه در جهان رو به افزایش است و این موضوع سبب شده که زنان، کودکان، افراد دارای معلولیت، حاشیه‌نشینان و آوارگان بیشتر از همه در معرض تهدید ویروس کرونا قرار گیرند.

او همچنان با اشاره به کشورهای جنگ‌زده، افزوده است که هم‌اکنون سیستم بهداشت این کشورها از بین رفته و شمار اندکی از متخصصان بهداشت در این کشورها فعالیت دارند. آقای گوترش تأکید کرده است که این کشورها هم‌اکنون در معرض بیش‌ترین خطر ناشی از ابتلای ویروس کرونا قرار گرفته‌اند.

این درحالی است که براساس تازه‌ترین آمارهای جهانی، ۱۶ هزار و ۵۵۸ نفر از اثر ابتلا به ویروس کرونا در جهان جان باخته و ۳۸۱ هزار و ۶۹۴ نفر دیگر نیز به این ویروس تاکنون مبتلا شده‌اند.

این ویروس در افغانستان نیز در ۱۳ ولایت گسترش یافته و رقم ابتلایان به آن به ۴۲ نفر می‌رسد. از این مجموع، ۲۱ مورد آن در هرات، چهار مورد در سمنگان، سه مورد در لوگر، دو مورد در کابل، دو مورد در زابل، دو مورد در بلخ، دو مورد در فراه و یک یک مورد نیز در قندهار، غزنی، کاپیسا، دایکندی، بادغیس و غور به ثبت رسیده است.

گفتنی است که دو نفر در افغانستان بهبود یافته‌اند و یک ابتلای آن نیز فوت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.